Kaisa Maria Ling

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Gabriela Liivamägi

Kaisa Maria Ling

Gabriela Liivamägi

Kaisa Maria Ling
on kirjandusuurija, kultuurikorraldaja ja muusik. 2017. aastal kaitses ta Tartu ülikoolis magistritöö kuuba neobaroki teemal. Tänavu oli ta Supilinna päevade peakorraldaja ning on vana naisbluusi väärtustamise projekti Kaisa Ling Thing eestvedaja.

Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Eesti kultuuripoliitika ja kultuuripraktika nõrkuseks pean spetsialiseerumist: tekkinud on teatav valdkondade omavaheline viltuvaatamine.
Disainiuurija, süsteemiteoreetik ja futuroloog Melissa Sterry on vastanud küsimusele, millisena ta tahaks näha linna aastal 2025 (või meie Tartut aastal 2024!), et ootab tasakaalustatud utoopiat, kus teadus ning humanitaaria on põimunud kunstidega.* Ka kunstid peaksid lõimuma, nagu oli kombeks veel sada aastat tagasi. See saab toimuda vaid juhul, kui kunstid ei liigu pideva spetsialiseerumise, vastandumise ja enesekehtestamise tuhinas üksteisest nii kaugele, et kaovad ühisosa ning jagatud kogemus. See omakorda viib publiku killustumiseni ja lõpuks kunstide implosioonini. Kunstivaldkonnad muutuvad nii spetsiifiliseks, et kaotavad nišist väljaspool olijatele tähenduse. Juba praegu kiputakse neid, kes istuvad mitmel toolil, rutakalt diletantideks tembeldama.
Dokumendis „Kultuur 2020“ pole interdistsiplinaarsusele eriti rõhutud, kuid „Kultuuris 2030“ võiks selle eesmärgiks seada. Ka kunstnikud ise võiksid interdistsiplinaarsuse peale rohkem mõelda: kas kirjutan üksinda toas raamatut või unistan hoopis suuremalt ning teen muusika moe-show’ taustaks ja annan sellest välja ka raamatu?
Hea tundub see, et Tartu linnas on kultuurielu saanud mitme algatuse tuules (Unesco kirjanduslinn, 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn) uue hingamise.
Elagu diletandid, sest nemad päästavad maailma!

* https://www.youtube.com/watch?v=WVB5lU_h1z8

Sirp keskendub sel aastal kultuuripoliitika põhialustele koondnimetusega „Kultuur 2030“. Praegune põhialuste dokument kehtib aastani 2020, seega on viimane aeg hakata koguma ideid järgmiseks.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht