Kapukais teilorism 

Karin Paulus, kunstiteadlane 

Karin Paulus

Aron Urb

Meie inimene tahab aina enam eramajja, Crocsidega õues grillida ning palja taguotsaga saunast tiiki hüpata. Statistikaamet annab teada, et rahvaloenduse järgi on eramuid praegu 14 protsenti rohkem kui kümme aastat tagasi. Elumajade seas on lausa 77,5 protsenti ühepereelamuid. Lisanduvad veel muud elamuüksused, mis ei ole suvilad ega maamajad. Neid tuleb riburada juurde. Koroona-aastad ja muutunud töötegemine, aga ka soov raha mõtestatult paigutada on pannud ehitama teisi ja kolmandaid kodusid, kus siis aeg-ajalt veeta nädalalõppe või terveid nädalalaid.  

Teisalt on ettevõtjad, kelle alluvuses töötab rohkem rahvast, mures: nemad omakorda palkavad järjest sagedamini disaineri, kes aitaks mõtestada organisatsiooni vajadustest lähtuvat kontorit, s.t teha nii, et inimesed tuleksid tagasi büroosse. Kui kohal käib vaid ligi kolmandik, siis ei piisa enam kiigest ega naljakatest lösutamistoolidest. Töö pole ülemäära tõhus ning ainult digikoosolekutega jääb eelkõige edasiviiv sünergia kesiseks. 

Süvenenud individualism, paindlikkuse ja valikuvabaduse iha sunnib planeerima apetiitset ruumi või valima repressiivmeetmeid (loe: tuleb käia kontoris). Töötama meelitava ruumi inspireerivaim kodumaine eeskuju on Saue vallamaja oma tegevuspõhise kontoriga. Võimust hoolimata pole vallajuhil isegi kabinetti. Soovi korral saab seista püsti, ronida värvilisse pessa, leiab ka traditsioonilise laua. Intiimsust lisab kohev vaip, kus käiakse vaid susside ja sokkidega.  

Iga asutus vajab siiski kopeerimise asemel rätsepaülikonda. Sisearhitektuuriprojektide taga on aina enam töökultuuri analüüs ehk puhtakujuline teilorism. Fredrick Winslow Taylor oli nimelt see, kes pakkus välja töö teadusliku juhtimise ja korraldamise põhimõtted eesmärgiga suurendada tööviljakust teadlikult paika pandud töövõtete, -tingimuste ja -vormide abil. Praegu kasutatakse samamoodi osavalt kaasamist: inimesed ise seletavad, millist lahendust nad vajavad. Tulemus on aga juhi poolt vaadates täpselt sama kui ülemöödunud sajandi vabrikandil: tööviljakus ja kasumlikkus kosuvad. Vahe on ainult selles, et valgekrae on rabamisele ise kaasa aidanud. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht