Pealelend – Rahel Otsa, improteatrite festivali „Tilt“ peakorraldaja

TAMBET KAUGEMA

20. – 22. oktoobrini korraldatakse Tallinna kinos Sõprus neljas rahvusvaheline improteatrite festival „Tilt“, mis toob publiku ette ülevaate Eesti improteatritest ning ühtlasi pakub kümmekonna riigi impronäitlejate ja -koolitajate etendusi ja töötubasid.

Mille poolest eristub improteater muust teatrist? Mis on selle eripära?

Improteater paistab silma sellega, et kõik sünnib kohapeal, improviseerituna publiku antud inspiratsiooni­sõnadest. Iga etendus on vahetu, kordumatu ja spontaanne, sest kahte täpselt ühesugust lugu pole võimalik lavale panna. Kui tavapärases sõnateatris mängitakse Shakespeare’i juba 400 aastat ja igal etendusel üritatakse jätta mulje, nagu see kõik oleks uus, ehkki tekst on ju ikka sama, siis improteatris sünnib kogu aeg uus, aga seda proovitakse teha nii ladusalt, et kõik näeks välja, nagu oleks kokku harjutatud. Improteatri tegijatele on suur kompliment, kui neilt küsitakse, kas nad tõesti ei olnud midagi kokku leppinud. Vähemalt lõppu ja mingeid pidepunktegi? Vahel on imestatud, et etendusel tuli esile metatasandeid, mida pole justkui võimalik juhuslikult tekitada ja ette näha. Aga seekord läks lihtsalt nii. Improteatris võlub publikut spontaanne energia, mis lavalt õhkub, aga võib-olla ka näitlejaid valdav pinge, sest laval ju ei teata, mis täpselt juhtuma hakkab. See pinge haarab ka vaatajad.

Milline on praegu improteatri tase? Kui palju on tegijaid?

Eestis on viis improteatrit, kes kõik tulevad ka festivalile „Tilt“. On professionaalidest koosnev improteater Impeerium, kus tegutsevad peamiselt Viljandi kultuuriakadeemia lõpetanud näitlejad. On ka harrastajaid ja segatruppe, kus on nii professionaale kui ka harrastajaid. Kõigil neil on kujunenud välja oma publik. Ehkki lähtutakse samasugustest põhimõtetest – ladus ja sujuv koostöö laval jms –, siis laadilt tehakse väga erisugust teatrit. Mõni keskendub rohkem naljategemisele ja mõni loob tõsisemaid lavastusi, on lühikesi naljakaid sketše ja pikemaid kahevaatuselisi lavastusi. Improteater haarabki sellega, et mängida saab tuhandel eri moel, ja seda eesti trupid proovivad ka teha. Vanematel improteatri tegijatel läheb praegu kaheksas hooaeg.

Kuidas on neljandat korda korraldatav „Tilt“ aja jooksul muutunud?

Neljas festival on jõudnud sinnamaale, et seekord mängitakse senisest märksa suuremas saalis – kinos Sõprus. Seda ennekõike eesmärgiga olla võimalikult paljudele vaatajatele kättesaadav.

Euroopas on päris palju improfestivale, kus tegijad tulevad kokku ning veedavad isekeskis mõnusalt ja põnevalt aega, aga kuna Eestis on improteater veel küllaltki uus nähtus, siis on vaja siinset publikut harida ja selle teatrilaadiga harjutada. Eelmine festival oli Vaba Lava väikeses saalis, mis jäi kohe väikeseks ja kõik huvilised ei mahtunud ära. Improteatri vaatamiseks ei ole tarvis mingeid eelteadmisi, pole vaja karta, et sellest ei saada aru, see on igaühe teater.

Festivali „Tilt“ vastu on tänavu olnud huvi suur, nii esinejate kui ka koolitajate registreerumisankeete tuli kõigilt kontinentidelt. Kõiki soovijaid me paraku vastu võtta ei suuda, aga kõige kaugem paik, kust külaline saabub, on Madagaskari lähistel asuv Ré­unioni saar. Maailma mõistes on „Tilt“ küll väike festival, ent oleme kasvanud nii suuruselt kui ka tuntuselt: valdkonnasiseselt teatakse meid juba hästi ja tahetakse Tallinna tulla. Nüüd proovime ennast ka eesti publikule rohkem tutvustada.

Kes seekordsel festivalil esinevad?

Peale Eesti tuleb truppe Suurbritanniast, Saksamaalt, Iisraelist, Belgiast, Hollandist ja Rootsist. Koolitajaid on Soomest, Kreekast, USAst, Iisraelist, Hollandist, Rootsist ja Réunioni saarelt. Trupid näitavad väga erilaadset improteatrit. On muusikaimprot, pigem naljale rõhuvaid lavastusi, aga ka tõsisemaid lavastusi. Festivali kava koostades ongi silmas peetud eelkõige mitmekesisust, et etenduste ja töötubade abil saaks nii publik kui ka tegijad ülevaate, mida maailmas selles vallas tehakse. Loodetavasti ammutavad siinsed tegijad sellest inspiratsiooni.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht