Pealelend: Diana Liiv, pianist ja kontserdikorraldaja

Tiina Mattisen

Sel nädalavahetusel saavad kokku  kontserdisarjad „Mõisamängud” ning „Heli ja keel”, tulemuseks kava nimega „Selle ilma kõlakojas” helilooja Andrei Volkonski ja poetess Helvi Jürissoni loomingust homme Raplamaal Tohisool ja pühapäeval Hiiumaal Suuremõisas. Diana Liivi eestvedamisel kõrvutab „Heli ja keel” juba teist hooaega eesti autorite heli- ja sõnakunsti. Sirp uurib, kuidas eraõigusliku kontserdikorraldaja töö laabub ja kas seni kogetu julgustab suuremaid sihte seadma. 
Diana Liiv: Muusika ja sõnakunsti sidumisel on erilise tähelepanu all tähendus ja lugu ka helikunstis, vahel on need seotud teose saamislooga. Ja vastupidi –
helikunstiga kõrvutamisel on sõnal lisamõõde. Pean tähtsaks kuulaja kõnetamist ja tahan esitada seda, mis mind ennast kõnetab. Seepärast on lisaks muusika ilule ja huvitavusele mulle olulised isiklikud seosed ja loomingut ümbritsev kontekst.
Kui eelmisel hooajal alanud sarja läbivaks teemaks oli perekondlik lähedus – autoriteks isad ja pojad või isad ja tütred (Doris ja Hillar Kareva, Maarja ja Raimo Kangro, Märt-Matis Lill ja Jaan Kaplinski ning Andrei ja Peeter Volkonski), siis sel hooajal on autoreid ühendav lüli loominguline lähedus. Seljataga on Helena Tulve ja Tõnu Õnnepalu ning Malle Maltise ja Hasso Krulli loomingu kontserdid. Ees seisva Andrei Volkonski ja Helvi Jürissoni kontserdiga „Selle ilma kõlakojas” saab üks ring täis, sest nende autorite puhul on olulised nii loominguline kui ka perekondlik side.

Mida need seosed esinejatele ja publikule pakuvad?
Väga eriline tunne on mängida Andrei Volkonski varajast loomingut, teades, et selle kirjutamise aegu sündis tema ainuke järeltulija Peeter Volkonski. Samuti on liigutav selle kõrval kuulda Andrei Volkonski tollase abikaasa Helvi Jürissoni luulet esimesest luulekogust „Mägedes sünnivad pilved”, kus Peeter Volkonski tunneb ära oma lapsepõlve mängumaa. Kõige hilisemas luulekogus „Selle ilma kõlakojas” Helvi Jürisson aga juba mälestab oma nooruspõlve armastatut.
Kontserdiga „Selle ilma kõlakojas” alustab „Heli ja keel” otsekui uut ringi. Kui siiani oleme keskendunud eesti autoritele, siis hooaja lõpus ning järgmisel hooajal hakkame otsima heli ja keele sidemeid ka väljaspool Eestit. Ka Andrei Volkonski, kes oli üks esimesi dodekafoonilise muusika loojaid ja vanamuusika propageerijaid Nõukogude Liidus, mõjutas tugevalt eesti heliloomingu arengusuundi ning oli vanamuusikaansambli Hortus Musicus loomise tõukejõuks. Järgmisel, ühtlasi hooaja viimasel kontserdil mais on kontserdil „Jumalaid hämmastades” helilooja Timo Steineri kõrval külalisautoriks tuntud nigeeria kirjanik Ben Okri.
Rõõm on kogeda, et sari on kujunenud esitajatele, autoritele ja publikule inspireerivaks ja sidemeid loovaks kohtumispaigaks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht