Arvutisüsteemide katsetamise ja diagnostika teerajaja Raimund Ubar

Raimund Ubar

Raimund Ubar

TA arhiiv

Raimund Ubari eluteel on põimunud idealistlikult sihikindel ja viljakas teadustöö, elegantsed rakendused arvutisüsteemide katsetamise ja diagnostika valdkonnas ning arvutiteadlaste noore põlvkonna kasvatamine töökuse ja põhimõttekindluse vaimus.

Õpetamist on akadeemik Ubar pidanud kõige aluseks. Ta on kirjutanud: „Kõik algab tõepoolest haridusest, ka tippteadus. Majanduski sõltub haridusest. Eesti teadusel peakski olema ainult kaks eesmärki: panustada kõrgharidusse ja selle kaudu majandusse. Tippteadus võiks olla ihaldusväärne kõrvalsaadus, aga mitte eesmärk omaette, sest tippteadust tehakse maailma ka meieta. Aga meie ülikoolid on meie professorite mure.”*

1971. aastast alates on Raimund Ubar seotud Tallinna tehnikaülikooliga. Kokku 90 semestri vältel on ta suure osa oma energiast panustanud õppetöösse. Esimesel paarikümnel aastal õpetas ta aineid väga laias valdkonnas alustades programmeerimisest, elektroonikast, analoog- ja digitaalarvutitest, automaatide teooriast, arvutite arhitektuurist, aritmeetikast ja loogika alustest ja lõpetades arvutihoolduse, automaatkavandite konstrueerimise ning digitaalsüsteemide projekteerimismeetoditega. Hiljem keskendus ta õppeainetele, mis kajastavad tema teaduslikke läbimurdeid. Tema koolkonna rajatud doktorantuur on kui Tallinna tehnikaülikooli suursaadik rahvusvahelises teaduses.

Raimund Ubari suurim panus teadusse on rahvusvahelise tunnustuse pälvinud koolkonna rajamine. Ligi 40 aasta eest põhjustasid tema kasutusele võetud binaarsed otsustusdiagrammid arvutiteaduses ülemaailmse buumi. Neist on saanud üks tähtsamaid teoreetilisi mudeleid digitaalsüsteemide projekteerimisel ja diagnostikas. 1980. aastatel töötas ta välja uued kursused, mille kaudu need originaalsed ideed levisid kogu Eesti teadlaste ja inseneride hulgas.

Tehnilise diagnostika kursuse toomisel tehnikaülikoolide õppekavadesse on insenerihariduse andmisel märgiline tähendus. See aine on ühtaegu intellektuaalne harjutus põhjuste ja tagajärgede insenerlikul mõtestamisel, aga ka võimalus õppida formuleerima õigeid praktilisi küsimusi ning plaanima eksperimente nendele küsimustele vastuse leidmiseks.

Ühena vähestest tippteadlastest on Raimund Ubar kogu aeg oma teadmisi intensiivselt rakendanud majanduse teenistusse. Koostöös temaga sündinud kõrvalfirma (spin-off) Testonica Lab on edukalt pääsenud maailmaturule ja selle toodete hulka kuulub ka CERNi tellimusel valmistatud suure hadronite põrgati kommunikatsioonikanalite tester BERT.

Viljaka teadustegevuse ja suure panuse kõrval teaduspoliitikasse on ta pidanud vajalikuks sõnastada oma mõtteid kogu ühiskonda kõnetavates kirjutistes ja esinemistes teaduskultuurist ja -poliitikast ning teadusfilosoofilistest küsimustest. Ta on süvitsi käsitlenud kõrghariduse ja pedagoogika, tehnikaülikooli ja inseneriteaduste arenguprobleeme ning paljusid muid küsimusi.

Kõike seda kajastab tema memuaarteoses „Teadusemees“ peituv mõttepäevik. Ta ise on arvamusel, et „teadlasi tuleks hinnata mitte selle järgi, kui palju neil tsiteeringuid on, vaid selle järgi, kui raskeid ülesandeid nad on suutnud täita“ ja „see, kes tunnetab aukartust teaduse keerukuses peituva müstika ees, ei lähe teadust mütsiga lööma, vaid pühendab teadusele oma elu”. (Sirp 21. XI 2014)

Eesti Teaduste Akadeemia

* Raimund Ubar, Aukartus teaduse ees, Sirp 21. XI 2014.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht