Ülemaailmne teatripäev

T?nud Taimi Pihel, toimetanud Reet Neimar

Rahvusvaheline sõnum 2007  

Šeik Sultan bin Mohammed Al Qasimi, Araabia Ühendemiraatide ülemnõukogu liige,

Sharjah’ valitseja

 

Juba varakult, koolipäevil, sattusin vaimustusse teatrist, sellest võlumaailmast, mis köidab mind siiani.

Kõik algas tasapisi, juhuslikest teatrikülastustest, milles mina nägin vaid oma mõttemaailma rikastavat koolivälist tegevust. Kuid see kõik sai hoopis teise tähenduse, kui sukeldusin tõsiselt teatriellu kirjaniku, näitleja ja lavastajana. Mulle meenub, kuidas kord üks poliitiline näidend pahandas tollaseid võime. Kõik konfiskeeriti ja teater suleti otse minu silme all, kuid teatri vaimu ei saanud relvastatud sõdurite rasked saapad lämmatada. See vaim otsis väljapääsu ja leidis varjupaiga minu sügavaimas sisimas, teadvustades teatri tohutu mõjujõu.

Just siis avaldas teatri tõeline olemus mulle kõige tugevamat muljet. Veendusin, millist rolli võib teater mängida rahvaste elus, riivates eriti neid, kes ei ilmuta sallivust opositsiooni ja eriarvamuste suhtes.

Teatrialast kirjandust lugedes, alates vanadest kreeklastest ja lõpetades tänapäevaga, olen saanud sügavalt teadlikuks võlujõust, mis on omane paljudele erinevatele teatrivormidele. Sel moel tungib teater inimhinge soppidesse ja avab seal peidetud aardeid. See on tugevdanud minu vankumatut usku teatri jõusse, teatrisse kui ühendavasse instrumenti, mille kaudu inimene võib kuulutada armastust ja rahu.

Teater on võimeline avama ka uusi dialoogikanaleid eri rasside, etniliste gruppide, nahavärvi ja usutunnistusega inimeste vahel. Mind isiklikult on teater õpetanud võtma inimesi sellistena, nagu nad on, ja sisendanud veendumust, et headuses võib inimkond olla ühendatud, kurjuses aga ainult eraldatud.

Tõsi küll, võitlus hea ja kurja vahel on teatri olemuses ent lõpuks võidab siiski terve mõistus ja inimloomus joondub üldjuhul ikka selle järgi, mis on hea, puhas ja kõlbeline.

Sõjad, mis on olnud inimkonnale nuhtluseks aegade algusest saadik, on alati  olnud motiveeritud kurjusest, mis ei tunnista ilu. Teater aga just ilu tunnistabki, ja võiks isegi väita, et mitte ükski teine kunstiliik ei ole võimeline tabama ilu nii täiuslikult kui teater. Teater on otsekui  kõikehaarav tohutu anum igasugustele ilu vormidele ja need, kes ei hinda ilu, ei oska hinnata ka elu.

Teater on elu. Ealeski varem pole meil kõigil olnud suuremat kohustust kui praegu avalikult hukka mõista mõttetud sõjad ja doktriinidest lähtuvad lahkarvamused, mis sageli tõstavad inetult pead, kohkumata tagasi südametunnistuse hääle ees.

Meie elust peavad kaduma vägivallastseenid ja juhutapmised. Sellised juhtumid on muutunud tänapäeva maailmas igapäevaseks nähtuseks, mida süvendab veelgi kuristik pahelise ülekülluse ja armetu vaesuse vahel, samuti haigused, nagu näiteks AIDS, mille all kannatavad paljud paigad maailmas ja mida pole suudetud välja juurida, jõupingutustest hoolimata. Nende hädadega kaasnevad teisedki kannatused, nagu viljaka maa muutumine kõrbeks, põuad ja katastroofid. Kahjuks annab siin tunda siira dialoogi puudumine, selline dialoog aitaks kindlasti muuta meie maailma paremaks ja õnnelikumaks paigaks.

Oo, teatriinimesed, meid oleks tabanud justkui torm ning lähenev kahtluse- ja kahtlustusepilv ähvardab meid enda alla matta. Nähtavus puudub peaaegu täielikult ja meie kriiskavad hääled on vaevalt kuuldavad suures lärmis ning eraldatuses, mis hoiab meid üksteisest lahus.

Tõepoolest, kui meis poleks sügavalt juurdunud usku dialoogi, mida tõestab veenvalt selline kunstiliik nagu teater, oleksime juba tormist ära pühitud. See torm ei taha jätta kivi kivi peale, olles sündinud soovist meid üksteisest lahutada. Seepärast peame sellele kindlalt vastu astuma ja väljakutse esitama neile, kes ei väsi tormi üles keerutamast. Me peame neid trotsima; mitte neid hävitama, vaid tõusma kõrgemale nende tormis saastatud atmosfäärist. Me peame koondama jõud ja suunama oma pingutused kunstisõnumi edastamisele ja sõprussidemete loomisele nendega, kes kutsuvad üles vendlusele riikide ja rahvaste vahel.Meie oleme vaid surelikud, kuid teater on igavene nagu elu ise.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht