Nobeli meditsiinipreemia pälvis Svante Pääbo

Svante Pääbo

Duncan.Hull / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna pälvis sel aastal paleogenenoomika üks rajajatest, Eesti juurtega Svante Pääbo.

Nobeli veebilehe teatel pälvis Pääbo preemia inimese evolutsiooni uurimise eest,  täpsemalt avastuste eest väljasurnud hominiinide genoomide kohta.

Pääbo on järjestanud praeguseks välja surnud neandertallaste täisgenoomi, mis võimaldab seda nüüdisinimese genoomiga võrrelda ja uurida ning teha järeldusi paljudes küsimustes alates immuunsusest kuni aju arenguni.

Ta on avastanud ka uue inimliigi – denisi inimese.

Loe pikemalt Nobeli veebilehelt!

Esmakordselt kuulis laiem avalikkus Svante Pääbost, kui 1985. aastal õnnestus tal leida DNA-materjali 2400 aasta vanusest Egiptuse muumiast. Sellega sai Pääbost esimene teadlane maailmas, kellel õnnestus leida aastatuhandete eest elanud inimese DNAd. Ta on uurinud ka neandertallase genoomi. 2009. aastal teatas ta, et tema uurimisrühmal on õnnestunud rekonstrueerida neandertallase genoomi esialgne versioon.

Aastal 2002 sai suure tähelepanu osaliseks, kui teatas, et on on avastanud “kõnelemise geeni” – geeni FOXP2, mis kõnehäiretega inimestel puudub või on kahjustunud. Ajakiri Time on 2007. aastal valinud Pääbo maailma aasta saja mõjukama inimese hulka.

Svante Pääbo on aastatel 1975-1981 õppinud Uppsala ülikoolis egüptoloogiat, vene keelt, majandust ja meditsiini. Samas kaitses ta aastal 1986. aastal ka doktorikraadi. Aastast 1997 on ta olnud Max Plancki evolutsioonilise antropoloogia instituudi evolutsioonigeneetika osakonna juhataja. Tema uurimisteemad on seotud Eestis rahvusvaheliselt kõrgel tasemel tehtavate evolutsiooni- ja populatsioonigeneetika uuringutega, mida on aastakümneid juhtinud akadeemik Richard Villems. Ka on Eesti biokeskuse teadlastel koostöö mitmete Pääbo õpilastega.

Pääbo on Eesti Teaduste Akadeemia välisliige alates 2019. aastast.

Loe Kristjan Piirimäe artiklit „Neandertallane elab edasi“ Svante Pääbo uuringutest !

Neandertallane elab edasi

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht