Vilde muuseumis avatakse näitus muusika kujutamisest Eesti 20. sajandi alguse maalikunstis

EDUARD OLE . Ludvig Juhti portree.1947

10. septembril kell 17 avatakse Eduard Vilde muuseumis näitus „Muusika ja teater Eesti maalikunstis“. Eksponeerimisel on eesti kunsti kullafondist Eduard Ole, Johannes Greenbergi, Endel Kõksi, Adamson-Ericu jpt muusikast mõjutatud või muusikat kujutav looming. Näituse kuraator on Eero Epner ja näituse korraldab Eduard Vilde muuseum koostöös kunstikoguja Enn Kunilaga. Näitus jääb avatuks 16. novembrini.

Näitus „Muusika ja teater Eesti maalikunstis“ teeb sissevaate muusikaliste motiivide esinemisele Eesti vanemas maalikunstis. Eduard Ole, Johannes Greenbergi, Elmar Kitse, Endel Kõksi, Adamson-Ericu, Lepo Mikko jt looming toob vaatajani teosed, kus on proovitud võimatut – kujutada muusikat. Teame hästi, et muusikat nauditakse kõrvadega, maale silmadega. Kuidas siis muusikat kujutada? Näeme portreesid muusikutest, tänavatel laulvaid moosekante, natüürmortidesse sulanduvaid viiuleid ning mandoliine või etendust ootavaid mõtlikke lauljaid. Maalidel on nii dirigeerimise hoogsat dünaamikat kui musitseerimise mõtlikkust, nii muusikainstrumentide poeetilisust kui ka laulmise joviaalsust.
„Eesti kunstiajaloos on välja kujunenud kindel ring autoreid, kelle jaoks muusika oli sedavõrd oluline, et seda proovida lõuendil edasi anda. Johann Greenberg, Lepo Mikko ja Adamson-Eric näiteks kajastasid oma kunstis sageli muusika või muusikateatri kogemusi. Muusika ei olnud nende jaoks juhus. See oli kutsumus“, tõdeb kuraator kunstiajaloolane Eero Epner.

Näituse tunnustöö on kunstnik Eduard Ole (1898-1995) 1947. aastal valminud portreemaal Eesti muusikaajaloo väljapaistvast kontrabassisolistist Ludvig Juhtist (1894-1957).
Teosed pärinevad Enn Kunila kollektsioonist ning Eesti Kunstimuuseumist ja Tartu Kunstimuuseumist.

Näitust „ Muusika ja teater Eesti maalikunstis“ eksponeeriti esmakordselt 2018. aastal Saaremaa muuseumis. Eduard Vilde muuseumis on see muudetud kujul.
Näituse kuraator on kunstiajaloolane Eero Epner.
Näituse kujundaja ja graafiliste materjalide autor on Tiit Jürna.

Näitus jääb avatuks 16. novembrini 2019.
www.kirjanduskeskus.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht