Viiest Eesti kultuuriinimesest valmivad portreefilmid

Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital kuulutasid tänavu suvel juba kolmandat korda välja portreefilmide konkursi, et leida põnevaid ideid Eesti oluliste kultuuriloojate ja nende tegevuse tutvustamiseks. 2020. aastal vaatajate ette jõudvad filmid on nüüdseks välja valitud.

Konkursile laekus 11 filmiideed, mis peegeldavad Eesti kultuurimaastikul tegutsejate värvikat spektrit. Žürii liikme Filipp Kruusvalli sõnul on portreteeritavate näol tegu väga tugevate isiksustega, kes on jätnud Eesti kultuuri ja ühiskonda märkimisväärse jälje. Kõigil neil, kellest filmiportreed valmivad, on kanda Eesti ühiskonna ja kultuuri jaoks väga oluline ja ainuomane roll. Samas on väljavalitud filmide autoritel õnnestunud igale portreteeritavale läheneda läbi uue ja neile ainuomase filmikeele, mis võimaldab jõuda selliste lugude ja inimelu tahkudeni, mis avanevad kõige paremini just läbi audiovisuaalse meediumi.
Kruusvalli sõnul käib portreefilmidega alati kaasas ka teatud üllatus ja ootamatus, sest autoritel on alati korda läinud leida mõni täiendav tasand või seni teadmata osa, mis võimaldab silmapaistvate inimeste peale uue nurga alt vaadata või neid hoopis sügavalt mõista. “On hea meel, et sel aastal juba linastunud portreefilmid on kõik olnud väga eriilmelised, kõrge kunstilise tasemega ning leidnud oma tugeva koha nii kino- kui ka televaatajate hulgas. Portreefilmid on pakkunud nii hõrku intellektuaalset kaasaelamist kui ka sügavalt inimlikke, emotsionaalseid ja hoogsaid lugusid,” lisab Kruusvall.

Valituks osutusid järgmised tööd:
“Raudvara. Anu Raud” (Umberto & KO OÜ, režissöör Erle Veber)
“Merle Karusoo” (F-Seitse, režissöörid Madli Lääne ja Kristin Raup)
“Pidupäev. David Vseviov” (Maagiline Masin, režissöör Elen Lotman)
“Protsess. Leonhard Lapin” (Ad Oculus Film, režissöör Margit Mutso)
“Kõik need pärlid ja piiberellid. Betty Alver” (Stuudio Navona, režissöör Ly Lestberg)

Tänavuse konkursi žüriisse kuulusid Tristan Priimägi, Filipp Kruusvall, Marianna Kaat, Joonas Hellerma ja Heidi Pruuli. Filmid valmivad 2019. aasta lõpul. Kinodesse ja ETV ekraanile jõuavad need 2020. aasta jooksul.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht