VI Kirjandustänava festival toob Kunksmoori õhupallikorvi ja sada sõdurit

10. septembril toimub Kadriorus, Koidula tänaval kuues Kirjandustänava festival. Südapäeval algav festival saab hoo sisse Köleri 28 maja seinal mälestustahvli avamisega Ellen Niidule, seejärel on päeva jooksul oodata üle 60 kirjandusliku sündmuse vestlusringidest ja luulelugemistest jalutuskäikude ja mõtete õngitsemiseni. Nagu ikka, on esile toodud ka mitmed tänavused juubilarid.

“Juubelid ja sünniaastapäevad on lihtsalt üks hea põhjus konkreetsest kirjanikust rääkida,” sõnas Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino. “Ja see paneb ka fantaasia tööle. Näiteks Aino Perviku juubelit tähistab festivalil puu külge “kinnijäänud” õhupallikorv, kus lapsed saavad Kunksmooriga kohtuda. Eduard Bornhöhe ja Paul-Eerik Rummo juubeliaastad saavad kokku Marten Kuninga uudses “Viimse reliikvia” laulude töötluses verandakontserdil. Karl Ristikivi üksildasest maailmatunnetusest saab osa purskkaevu ääres tema mõtisklusi kuulates, küll siiski näitlejate, mitte tema enda esituses. Õhtuse luulepikniku peaesineja on Paul-Eerik Rummo, keda saksofonil saadab Raivo Tafenau. Ning ühe erilise tähtpäevana oleme välja toonud 60 aasta möödumise esimese legendaarse luulekasseti ilmumisest – seda tähistab tänaval sellele kirjandusnähtusele pühendatud koomiksinäitus.”

Päeva jooksul saab luigetiigi ääres luulet õngitseda ning Poska tänavale pargitud vanas trammis kuulata, millist rolli on tramm mänginud eesti kirjanduses. Katkendid on sisse lugenud Theatrumi näitlejad, kes hommikul ka linna vahel sõitvas trammis luulet loevad. Kogu päeva on palju tegevusi mõeldud lastele, kohale tuleb isegi mustkunstnik.

“Muidugi on jälle tulekul raamatuesitlused, avalikud salvestused, lõbusad viktoriinid, ettelugemised ja palju muud,” sõnas Vaino. “Aga usun, et tänavuse festivali tippsündmuseks on meie festivali lõpetav aktsioon, mis on pühendatud 100 aasta möödumisele Arved Viirlaiu sünnist.

Viirlaiu tuntuim romaan “Ristideta hauad” ilmus 70 aastat tagasi ning on ootamatult jälle päevakajaliseks muutunud. Romaanis kujutatud Eesti vabaduse eest võidelnud noori mehi ja naisi meenutame festivalil auseisakuga, selleks rivistuvad Koidula tänaval üles sada riigikaitse suunal õppivat mundris õpilast. Õhtupimeduses saab mööda tänavat nende eest läbi kõndides klappidest kuulata nii Viirlaiu kui ka tema romaani kohta ning jalutuskäigu lõpetada väikese kontserdi kuulamisega Luigetiigil .”

Kirjandustänava festival toimub Kadriorus Koidula tänaval kuuendat korda. Koidula tänav on eriline kirjandusega seotud tänav. Ühes otsas asub Tammsaare muuseum, teises otsas Vilde muuseum ning keskpaigas eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus elavad ka tänasel päeval mitmed armastatud kirjanikud ning kus nüüd on avatud Mati Undi muuseum. Tänava alguses on koos Kesklinna Valitsusega rajatud Lugemispaviljon.

Kirjandustänava festivali eesmärk on tõmmata tähelepanu eesti kirjandusele, kirjanduspärandile ja kirjanduslikule avalikule ruumile meie ümber. Et seda teha, kutsume üheks päevaks tänavale kokku kirjandusega otseselt või kaudselt tegelevad organisatsioonid, kellega koostöös sünnib ka rikkalik kultuuriprogramm. Lisaks kirjandusrahvale toome kokku ka kohaliku kogukonna liikmed, kes nii hoovikohvikute kui ka programmiga kaasa löövad.

Festivali korraldab Tallinna Kirjanduskeskus.

Täpsema programmi leiab kodulehelt: https://kirjanduskeskus.ee/kirjandustanavafestival/

VI Kirjandustänava festivalil on kohal Eesti Draamateater, Eesti Hoiuraamatukogu, Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Noorsooteater, Eesti Rahvusraamatukogu, Fenno-Ugria Asutus, kirjandusfestival HeadRead, Kadrioru Savituba, kirjastus ARGO, kirjastus Canopus, kirjastus Draakon ja Kuu, kirjastus Eesti Raamat, kirjastus EKSA, kirjastus Hea Lugu, kirjastus Heleilm, kirjastus Hunt, kirjastus Ilmamaa, kirjastus Nornberg & Co, kirjastus Pegasus, kirjastused Raudhammas ja Legend, kirjastus SE&JS, kirjastus Tammerraamat, kirjastus Varrak, Kultuurileht, lasteajakirjad Täheke ja Hea Laps, Postimees Kirjastus, Tallinna Keskraamatukogu, Tallinna Kesklinna Valitsus, Tallinna Linnateater, Tallinna Ülikooli Kirjastus, Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts, Theatrum, Vanavaraait.

Festival on tasuta.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht