Vaalas on Angela Soobi näitus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Neljapäeval, 8. XI kell 17 avatakse Angela Soobi näitus „Norra mets. Sinivaal“. Näitus on avatud 9. XI – 8. XII.

“See, mida mina nimetan realismiks, tähendab ennekõike lihtsust (mitte konventsionaalsust, vaid ilustamatust) ja kiirust. Tähendab mitte lämmatada loo kulgu ja mitte esitada lugejale-vaatajale liiga suuri füüsilisi ja psühholoogilisi nõudmisi. Mitte lasta emotsioonidel liiga iseseisvuda ning allutada need osavalt otseselt mitteseotud asjadele.” – Haruki Murakami

„Norra mets. Sinivaal“ on laiendus/edasiminek eelmisel aastal Tartu Monumentaalgaleriis esitatud teosele „Diem perdidi“ (2017), mis oli kohaspetsiifiline maal koos heli ja valgusega ning tegeles heategemise, hirmu ja kaitstuse teemaga. Nüüdsel näitusel on keskseks teljeks valikute tegemine ja loobumine.
„Diem perdidi“ kui maailma telgi võrdkuju on asetunud uude ja avaramasse ruumi, kahe „ilmasamaba“ vahele, vaadeldavana kolmest dimensioonist – väljast, seest ja ülevalt. Vaal galerii suurus ja eritasapinnalisus annab võimaluse lisaks telgile luua ka ümbrust, milleks on ideeliselt edasiliikuvalt mets ja meri. Telgini jõudmiseks tuleb teha valikuid, valikute tegemisel avanevad erinevad vaated. Erinevus ilmneb vaatepunktist, mis sõltub ja muutub omakorda järgnevast valikust. Siin hakkab sõnapaar (Norra mets. Sinivaal) looma maailma, mis ei ole kuidagi seotud otseste tähendustega, mis nendes sõnades sisaldub. Mõnikord hakkab ruum mõjuma millenagi, mis ta teadupärast pole kunagi olnud.
Näitus kutsub vaatajat osalema — liikudes ruumis läbi isiklike valikute —, looma oma pilti, lugu ja kogemust. Selleks peab tegema vähemalt ühe sammu – sisenema näitusesaali. Ruumi astudes on juba võimalus, kas minna paremale-vasakule, üles-alla või tagasi. Meeled on need, mis annavad sekundi jooksul arusaamise. Mõte on see üheselt loov tegu, millele keha järgneb.
Valik on sinu.

Angela Soop (Kaili-Angela Konno) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali eriala 1999. aastal. 2018. aastal kaitses ta samas magistrikraadi kunstihariduse erialal. Praegune väljapanek on tema viieteistkümnes isiknäitus. Lisaks õpetamisele tegutseb Angela Soop mitmetes valdkondades nagu joonistus, maal, kohaspetsiifiline installatsioon ning telestuudiote ja näituste kujundus. 2015. aastal leidis äramärkimist tema töö Tallinna 5. Rahvusvahelisel Joonistustriennaalil „Must ja valge“. Oma vabaloomingus peamiselt maalikunsti- ja joonistusvahendeid kasutav Soop on aastaid taaskasutanud ja mõtestanud materjale nagu roostetanud metallplaadid, vanutatud puit ja vineertahvlid, kangad ja kodutekstiil.

Erilised tänud: Siim Soop, Heikki Tikas, Priidu Adlas, Maiu Mooses, Allan Prooso, Annika Haas, Killu Mägi, Tondi Ateljee, Vaal galerii, Eesti Kultuurkapital, Sadolin

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht