Tõnis Laanemaa näitus Jakobi galeriis

Olete oodatud Tõnis Laanemaa näituse ‘’Kunsti vägi’’ avamisele Tartu Jakobi galeriis teisipäeval, 17. septembril kell 16.00.

Eesti graafika nestor Tõnis Laanemaal (1937) on seljataga juba 55 aastat näitusetegevust. Laanemaa alustas oma karjääri kuulsa kunstirühmituse ANK’64 asutajaliikmena ning tänaseks on ta osalenud erinevatel grupiekspositsioonidel ning korraldab ka aktiivselt personaalnäitusi. Muuhulgas on Laanemaa esinenud oma vabagraafika ja plakatitega Poolas, Ungaris, Tšehhis, Saksamaal ja Hollandis. Just tänu oma plakatitele – millest ca 80 on nüüdseks jõudnud Eesti Kunstimuuseumi kogudesse – on kunstnik kollektiivses mälus ilmselt enimtuntud. Seekordsel näitusel võib aga näha Laanemaa ofort ja külmnõela tehnikas töid.

Tõnis Laanemaa kunstile mängib taustaks Taavi Laatsiti, artistinimega Galaktlani, heliteos ning on võimalus näha ka tütrepoeg Meel Paliale tehtud muhedat lühifilmi kunstnikust endast. Näituste avamisteks on kunstnikul välja kujunenud oma rituaal: mitmekülgselt andekana lööb Laanemaa šamaanitrummi ning loeb luuletusi.

Kunstnik ja rühmituse Non Grata juhtfiguur Al Paldrok on Tõnis Laanemaa kohta kirjutanud järgmist: ‘‘Tõnis Laanemaa, eesti graafika grand old man […] legendaarse ANK-rühmituse üks algatajaliikmeid, on tõelise kunstnikumüüdi elav kehastus. Kuku Klubi vanim aktiivliige keerutab siiamaani neidusid legendaarses pealinna kunstiklubis varaste hommikutundideni ja sealt leiavad ka muusad tee ülakorrusele molberti ette. Laanemaa rahutu vaim ei alistu vastulöökidele ja otsib alati uusi vorme ja väljakutseid nii vormis kui sisus – vastupidi soovitustele ja praktilistele kaalutlustele.’’

Näitus jääb avatuks 18. oktoobrini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht