Tartu Kunstimuuseum avab kolm näitust

23. veebruarist saab Tartu Kunstimuuseumis külastada kolme uut näitust: kolmandal korrusel avaneb baltisaksa maalikunstniku Lilly Waltheri (1866–1946) loomingut tutvustav näitus „Lilly Walther. Piiritu“, projektiruumis avaneb Noor Tartu näitusesarjas Nele Tiidelepa isikunäitus „Keda saab ainult igatseda” ja esimesel ja teisel korrusel Ludmilla Siimu (s 1938) mahukas ning värvirohke retrospektiivnäitus „Olemise helk“.

„Lilly Walther. Piiritu“

Tartu Kunstimuuseumi kolmandal korrusel avaneb baltisaksa maalikunstniku Lilly Waltheri (1866–1946) loomingut tutvustav näitus „Lilly Walther. Piiritu“. Väljapanek esitleb kunstnikku, kes saavutas oma elu ja karjääri jooksul palju, kuid keda on Eesti kunstiajaloos küllaltki vähe käsitletud ning teadmised temast on olnud piiratud.
Lilly Walther on hetkel teadaolevalt esimene kunstnik Eestist, kes õppis vabakuulajana Peterburi Stieglitzi kunstikoolis (1888–1894). Pärast seda töötas ta mitmes erinevas riigis, näiteks Prantsusmaal Sèvres’i portselanivabrikus (1896–1897), Weimari Suurhertsogi Saksi Kunstikoolis, Worpswede kunstnikekülas, keraamika alal Berliinis, ajaloolises Bürgeli savitehases Jenas, vabakutselisena Pariisis (1908–1912) ning hiljem joonistusõpetajana Tallinnas. Ta on jätnud jälje Eesti disainiajalukku, olles Tarbekunstiateljee (1904–1914) üks asutajatest, ehkki enamiku oma eluajast ning postuumseltki on teda tuntud akvarellisti ja lillemaalijana. Oma hilisemas elus asendas ta kunstitegevuse restaureerimisega, olles seega ka üks Eesti esimesi professionaalseid kunstirestauraatoreid.
Kuraator: Nele Ambos
Näitus jääb avatuks kuni 29.05.2022.

Nele Tiidelepp „Keda saab ainult igatseda”

Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis avaneb Noor Tartu näitusesarjas Nele Tiidelepa isikunäitus „Keda saab ainult igatseda”.
„Keda saab ainult igatseda” väljendab ühtaegu nii ootust, teadmatust kui ka pidepunktide otsimist. Olukorda, milles kõik võib hetkega muutuda, saadab staatiline pinge. Tiidelepa lähenemine teemale allub suuremale narratiivile, kuid tegeleb erinevate võimalike lahendite otsimise ja uurimisega. Selle protsessi käigus kasvab mõttelisest algest välja üha laienev tajumaastik. Tartu Kunstimuuseumis valmib kunstniku käe all kohaspetsiifiline ruumi- ja heliinstallatsioon, mida külastajad saavad ise vahetult kogeda.
Kuraator: Mae Variksoo
Näitus jääb avatuks kuni 17.04.2022.

Ludmilla Siim „Olemise helk“

Tartu Kunstimuuseumi esimesel ja teisel korrusel avaneb Ludmilla Siimu (s 1938) mahukas ning värvirohke retrospektiivnäitus „Olemise helk“, mis koondab esmakordselt ühele näitusele Siimu Eesti kunsti kaanonisse kuuluvad teosed ning kunstniku emigreerumise järel enam kui neljakümne aasta jooksul Soomes loodu.

Tartmusile on Siimu retrospektiivi korraldamine olulise sümboolse tähendusega kahel põhjusel. Esiteks elas ja õppis kunstnik Tartu Kujutava Kunsti Kooli lõpetamiseni (1958. aastal) Tartus. Teiseks, viimane näitus, kus Ludmilla Siim enne Eestist lahkumist osales, avati 1976. aasta 17. detsembril just Tartu Kunstimuuseumis.
Kuraator: Kristlyn Liier
Näitus jääb avatuks kuni 29.05.2022.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht