Tartu avatakse Ukraina rahvalaulusid kujutav maalinäitus

12. juulil kell 16 on kõik huvilised oodatud Vadõm Ištšenko maalinäituse avamisele Eesti Rahva Muuseumis. Näitus „Kõndisin aias mööda rohelist rohtu“ toob vaatajate ette üle kahekümne värviküllase maali, mis saanud inspiratsiooni Ukraina rahvalauludest. Teoste juures saab tutvuda ka rahvalauludega.

1970. aastal Harkivi oblastis Lozovas sündinud Vadõm Vasõlovitš Ištšenko elab praegu Gorišni Plavni linnas Poltava oblastis. Seal lõpetas ta keskkooli ning sai mäe- ja metallurgiatehnikumi diplomi. Kuna ta aga alates varasest lapsepõlvest tundis huvi puunikerduse vastu, asus ta kunstiga leiba teenima juba 1988. aastal ning tal oli õnn õppida kuulsa rahvakunstimeistri ja maalikunstniku Leonid Tsarhorodski töökojas.

Vadõm on Ukrainas tuntud meisterliku puunikerdajana. Ta on Ukrainat esindanud mitmetel Euroopa rahvakunstinäitustel. 2019. aastal saavutas ta näiteks Roomas toimunud konkursil „Aurelia Medusa“ teise koha skulptuuriga „Pink“. Kindlasti on suurimaks tunnustuseks temalt tellitud Gorišni Plavni linna Kolme Pühaku kiriku ikonostaas, mille kallal ta töötas 2011–2016. Sellest sai meistri autoritöö alates kujundusest kuni nikerdatud teostuseni.

Vadõmi puunikerdused kannavad rahvakunsti vaimu, on tehtud vanu töövõtteid järgides, kuid temaatiliselt põimuvad nendes minevik ja tänapäev. Sama võib öelda tema maaliloomingu kohta. Oma maalidel kujutab ta rahvalikult lihtsal moel inimeste elu ning tema kunsti põhiülesanne on rahvatarkuse sügav mõistmine ja selle ühendamine modernsusega.

Käesolev maalinäitus „Kõndsisin aias mööda rohelist rohtu” rändas enne Eestisse jõudmist Ukrainas ringi nime all „Kirjatud laulude org“, kohates kõikjal sooja vastuvõttu. Maalide teemad on pärit rahvalauludest. Lauluread said teoste pealkirjadeks ja laulude süžeed kanti üle lõuendile. Iidne rahvatarkus, vanad loitsud ja rahvanaljandid aitavad kõigil rahvastel tulla eluga toime nii headel kui halbadel aegadel …

Näitus on avatud ERMi A-fuajees 12. juulist kuni 17. septembrini. Sissepääs näitusele on prii. ERM on avatud teisipäevast pühapäevani kella 10–18.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht