Betti Alveri kirjanduspreemia nominendid

Parimale ilukirjanduslikule debüüdile antava Betti Alveri kirjanduspreemia žürii kuulutas välja 2018. aasta auhinnanominendid. Žürii koosseisu kuulusid tänavu Madli Lippur (eelmise aasta laureaat), Lehte Hainsalu, Ly Seppel, Tiina Sulg ja Joosep Susi. Tänavu oli vaetavaid debüütteoseid koguni 70 ringis. Põhjalike arutelude järel kuulutati nominentideks:

Hanneleele Kaldmaa, luulekogu „Oliver“ (Elusamus)

Triin Paja, luulekogu „Nõges“ (Kultuurileht)

Kristel Algvere, luulekogu „Merehurmarohi“ (Kultuurileht)

Raul Oreškin, jutukogu „Kui ma vananen…“ (;paranoia)

Vootele Ruusmaa, luulekogu „Tavaline Don Quijote“ (Kultuurileht)

Žürii tõi esile debütantide avarat ealist diapasooni – üsna kõrgele jõudis lõppvalikus ka 85-aastase professori Rein Taagepera luuledebüüt „Sinule mõtlen ma harva ja aina“. Samas suhtuti kriitiliselt kirjastuse Paljasjalg projekti „Eesti 100 luuleraamatut“, mis oma madala kvaliteedi ja toimetamata tekstidega pigem devalveerib luulet.

Žürii kõneisiku Joosep Susi sõnul joonistus tänavuste esikteoste piires välja selge erinevus luule ja proosa vahel: „Proosa on ühiskondlike tendentside, probleemkohtade osas oluliselt reaktsioonilisem ja hoiakulisem: mitmetes tekstides üritati visandada näiteks eri tulevikustsenaariume ja selle kaudu anda kas irooniline või kriitiline hinnang olevikule. Luules seevastu on märgata, et autorite seas kerkib esile olemuslikult täiesti erinevaid püüdlusi ja arusaamu, missugune võiks kvaliteetne poeetiline tekst ülepea välja näha. Sisemist mitmekesisust ühendab luules aga teatav naasmistaotlus traditsioonilisema lüürilise luulekeele juurde ja seda nii kujunditiheduse, staatilise pildilisuse kui ka vormikatsetuste toel.“

Betti Alveri kirjandusauhinda annab igal aastal välja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond. Poetessi testamendi kohaselt pälvib selle parim hingedepäevade vahelise perioodi jooksul ilmunud debüütteos luule- või proosavallas. Preemiasumma on tänavu 2000 eurot ja pärineb Eesti Kultuurkapitalilt. Laureaadi väljakuulutamine ja auhinna üleandmine toimub Betti Alveri sünniaastapäeval, 23. novembril kell 18 Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19).

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht