Rotermanni soolalaos uus näitus “Rutiin ja plahvatus. Siim. Kreis. Ausing”

Reedel, 20. mail kell 17 avame Rotermanni soolalao galeriikorrusel näituse „Rutiin ja plahvatus. Siim. Kreis. Ausing” ja esitleme kataloogi Arhitektuuristuudio Siim & Kreis töödest. Näitus tutvustab Eesti arhitektuuri lähiajalugu ühe büroo arhiivi abil – arhitektuurikonkursside rohkust, üleminekuaja kõrgelennulisi ideid, uute hoonetüüpide nagu pangad või autokeskused tulekut.

Arhitektid Andres Siim (1962–2020) ja Hanno Kreis (1962–2011) olid oma põlvkonna särav tandem, kes 1993 asutasid koos Kristel Ausinguga (1964) Arhitektuuristuudio Siim & Kreis. Näituse kuraator Triin Ojari sõnul huvitas muuseumi eelkõige ühe büroo lugu: milliselt pinnalt turbulentsetel üleminekuaegadel alustati, kust tuli tahe osaleda lugematutel arhitektuurikonkurssidel, milliste töödega teeniti igapäevast leiba ning mida nende tööd räägivad Eesti arhitektuuri ja arhitekti kohta?

Arhitektuuristuudio Siim & Kreis alustas ajal, kui arhitekti põhitööks võisid olla kioskid või turuputkad, aga paberil kavandati uut tihedat city’t ja kujutleti lääne eeskuju appi võttes kapitalistlikule linnale sobivat vormi. Nad jõudsid teha umbes 70 võistlustööd, enamik neist avalikele arhitektuurikonkurssidele, ja mingi preemia saadi umbes pooltelt. Rahvusvahelise tähelennuni jõuti juba varakult, kui Andres Siim koos Vilen Künnapu ja Ain Padrikuga pälvisid 1988 teise koha Los Angeleses West Coast Gateway arhitektuurivõistlusel. Aasta hiljem võitis Siim Tallinna vanalinna kavandatud Arhitektide maja konkursi, järgnesid juba koos bürooga saadud võidud Vabaduse väljaku planeeringu, Hansapanga, Muusikakeskkooli ja Otsa kooli ühishoone ning Tallinna Linnateatri uue hoone võistlustel – kõik paraku ehitamata.

1994. aastal Lasnamäel valminud Nissani autokeskus oli esimene seda tüüpi maja Eestis ja pälvis ka kohe vastloodud kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali esimese aastapreemia. Mustamäele kavandatud Tehnopolise majadesse kolisid Skype ja teised e-Eesti edule aluse pannud tehnoloogiafirmad. Tartu ülikooli uus ühiselamu Raatuse tänaval oli esimene nüüdisaegne üliõpilasküla. Irus jõekäärus siuglevad munitsipaalmajad on väheseid korralikke näiteid linna eluasemepoliitikast. Golfi kui siinmail uue spordiala populaarsuse tuules ehitati Jõelähtmele efektne klubihoone, sporditaristu uuendamist märgib Tartu Tamme staadioni tribüünihoone. Ning ilmselt ei ole Eestis bürood, kes poleks teinud eramuid, varieerides nii lõpmatult seda eestlase ideaalse eluaseme mudelit. Kõik see annab hea pildi ühe Eestis tüüpilise, 2–3 inimesega arhitektuuribüroo töölauast ja sellest, kuidas on samm-sammult tekkinud see viimase 30 aasta ehituslik kihistus, mis meie ruumikultuuri praegu suuresti mõjutab.

Kuraator: Triin Ojari
Ruumikujundaja: Raul Kalvo, Triin Kampus (Inphysica technology)
Graafiline kujundaja: Jan Tomson
Uued fotod: Martin Siplane
Video: Paco Ulman

Näituse toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Arhitektide Liit, Perekond Kreisi Fond, Stokker, Port Artur, City Motors, Astlanda, International Baltic Golfmarina, Felix Mägus, Silja Saulep, Olavi Tuisk.

Näitus on Rotermanni soolalaos avatud 21. augustini 2022, kavas on veel kuraatorituurid ja tuur Avatud Majade sarjas.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht