Okupatsioonide muuseumist saab 2018. aastal Vabamu

Okupatsioonide muuseumi juht Merilin Piipuu, Toomas Hendrik Ilves ja Sten Tamkivi.

Muuseumi juht Merilin Piipuu, Toomas Hendrik Ilves ja Sten Tamkivi.

Väliseestlase Olga Kistler-Ritso toetusel loodud Okupatsioonide muuseum laiendab ekspositsiooni ja keskendub okupatsioonide perioodi kõrval ka iseseisvuse taastamisele ja vabadusele.

Lisaks uuele ekspositsioonile hakkab muuseum alates 2018. aastast kandma nime Vabamu ning inspireerib inimesi vabadust hoidma ja selle eest seisma. Ehitustööd muuseumis algavad 2017. aasta alguses ning uuenenud muuseum on plaanis avada 2018. aastal.

Ümberehituse eesmärk on lisaks kaasaegse ekspositsiooni loomisele laiendada näituse pinda senise alaga võrreldes enam kui kaks korda. Kasutusele võetakse ka see osa majast, kus praegu asuvad muuseumi kogud ja meeskonna tööruumid.

“Vabamu kõneleb nii vabaduse kaotusest kui ka selle hoidmise olulisusest. Usun, et muuseumi roll on mineviku mõtestamise kaudu kutsuda inimesi üles aktiivselt osalema tuleviku loomises. Meie soov on panna inimesed kaasa mõtlema, kuidas erinevaid vabadusi hoida ning algatada ühiskonnas tulevikku vaatavaid temaatilisi vestlusi ja diskussioone,” selgitas muuseumi tegevdirektor Merilin Piipuu uut kontseptsiooni.

Kistler-Ritso perekond on muuseumi toetanud ja selle arengusse panustanud enam kui kolmteist aastat, investeerides muuseumisse ligikaudu 2,3 miljonit eurot ning perekonna eestvedamisel ehitatakse uut ekspositsiooni ka täna. Tegu on suurima eraannetusel tegutseva muuseumiga Eestis.

“Muuseumi meeskonna ja nõukogu missioon on ehitada Vabamu üles annetuste toel. Meile on oluline, et nii eestimaalased kui ka meie sõbrad mujal maailmas tunneksid, et Vabamu kuulub ühtviisi kõikidele,” lisas Piipuu. Vabamu loomiseks algatatavat ühisrahastuskampaaniat on lubanud aidata käima lükata  ka Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves, välisminister Marina Kaljurand, vabakonna eestkõneleja Urmo Kübar ja paljud teised.

“Mina näen Vabamut kui mõttemaailma start-upi, millel on säravate silmadega meeskond ja idee, millesse usutakse. Eesti elu edendavad erinevad vabadused nagu näiteks sõna- või ettevõtlusvabadus on selle inspireeriva algatuse nurgakiviks,” tõdes muuseumi nõukogu liige Sten Tamkivi.

2018. aastal uksed avav Vabamu on kohtumispaik noortele ja uudishimulikele täiskasvanutele, kus mõtestada ja väärtustada vabadust. Liigutavate lugude ja ühendavate aruteludega kantakse järgmistele põlvkondadele ning Eesti külalistele edasi meie lähiajalugu ja tunnetatakse vabaduse haprust.

 

merilin@okupatsioon.ee

www.okupatsioon.ee

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht