Niguliste muuseumi 35. sünnipäev: Anu Männi loeng hõbedakogu ajaloost ja tähtteostest

Selle aasta novembris tähistab Eesti Kunstimuuseum 100 aasta juubelit ning oma 35. sünnipäeva peab ka asutuse filiaal Niguliste muuseum. Teisipäeval, 19. novembril kell 18.00 tähistab Niguliste muuseum oma juubelit dr. Anu Männi loenguga Eesti Kunstimuuseumi hõbedakogust.

Erilise juubelikingitusena on sel pidulikul aastal Niguliste muuseumisse jõudnud hinnaline kullatud hõbedast kann, mille autor on Põhja-Saksamaalt pärit Tallinna kullassepp Heinrich Bengelsdorff, kes valmistas selle 1633. aastal arvatavasti Rootsi aadliku Philipp von Scheidingi ja Tallinna bürgermeistri tütre Catharina von Luhri pulmadeks.

Niguliste muuseumi üheks põnevamaks ja väärikamaks osaks on Hõbedakambris välja pandud Eesti Kunstimuuseumi hõbedakogu paremik. Endises käärkambris asuv ekspositsioon jaguneb kolmeks: kirikuhõbe, Mustpeade vennaskonna ja gildide-tsunftide hõbe.

Loengul pööratakse erilist tähelepanu hiljutisele väärikale ostule – hinnalisele 17. sajandist pärit Tallinna hõbekannule. Anu Mänd räägib ka Eesti Kunstimuuseumi hõbedakogu keerulisest ajaloost ja tutvustab selle tähtteoseid.

Anu Mänd on ajaloolane ja kunstiajaloolane, kelle peamiseks uurimisvaldkonnaks on keskaja kultuurilugu. Ta on kirjutanud raamatuid Eesti vanemast kullasepakunstist ja oli 2002. aastal avatud Niguliste Hõbedakambri kuraator.

Teises maailmasõjas varemetesse jäänud Niguliste kirik ehitati pärast sõda uuesti üles ja avati 1984. aastal muuseumina. Niguliste on üks väheseid Põhja-Euroopa muuseume, mis paikneb endises sakraalhoones, võimaldades kesk- ja varauusaegset kirikukunsti esitleda ajaloolises keskkonnas.

Osalemine muuseumipiletiga

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht