Näitus „Ilmapäevikud“. Islandi, Gröönimaa ja Fääri saarte kaasaegne mood

 

Fotograafid/  Cooper&Gorfer

Bibi Chemnitz (Gröönimaa)/ Ena hoiab merd, 2014

Fotograafid/  Cooper&Gorfer

Näituse fookuses on kümne kunstniku looming, mis on tõukunud kohalikest traditsioonidest ja inspireeritud Põhjamaade ainulaadsest maastikust ja karmidest ilmaoludest. „Ilmapäevikud“ on valminud koostöös kunstnike- ja kuraatorite duo Sarah Cooperi (1974, USA) ja Nina Gorferiga (1979, Austria), kes reisisid kahe aasta jooksul Islandil, Gröönimaal ja Fääri saartel. Nende eesmärk oli uurida saarekeskkonna, kultuurilise identiteedi ja traditsioonide mõju kohalike kunstnike ja disainerite loomingule. Erinevalt antropoloogide teaduslikust lähenemisviisist kohalike kogukondade uurimisele jäädvustavad Cooper ja Gorfer oma tähelepanekud kaameraobjektiivi abil poeetilisteks lugudeks. Nende kogemused muutuvad lavastatud portreedeks, mis on tulvil sümboleid, värvikihte ja tekstuure. Iga portree lavastati koostöös kohalike moekunstnikega, kelle teoseid saab näha näitusel kõrvuti lavastatud fotodega.
Näitus eemaldub tavapärasest moemaailmast ja selle hooajalistest trendidest, selle asemel keskendutakse loovusele ja seda mõjutavatele teguritele – kultuurilisele identiteedile, traditsioonidele, loodusele, maastikele, ilmale ja ka Põhjamaade uuenduslikkusele kohalikel ressurssidel põhineva kestliku moe loomisel.
Göteborgis ja Berliinis elavad ja töötavad Sarah Cooper ja Nina Gorfer alustasid kontseptuaalsete foto ühisprojektidega 2006. aastal ning on sellest ajast saadik korraldanud rahvusvahelisi näitusi ja avaldanud mitmeid raamatuid. Nende töömeetodiks on reisimine ja kohtumised inimestega – ning nende inimeste lood ja nende edasi jutustamine fotode kaudu.
Näituse algatas Reykjaviki Nordic House (Island) ja esmakordselt avati see 3. Põhjamaade moebiennaali keskse üritusena Frankfurdi Tarbekunstimuuseumis Saksamaal. Hiljem on näitus rännanud läbi Taani, Madalmaade, Fääri saarte, Islandi, USA, Hiina, Rootsi ja Gröönimaa.
2019. aastal esitletakse näitust Baltimaades.
Näitusel osaleb kümme kunstnikku: Barbara I Gongini, Guðrun & Guðrun (Fääri saared), Bibi Chemnitz, Nikolaj Kristensen, Najannguaq Lennert (Gröönimaa) ning STEiNUNN/Steinunn Sigurðardóttir, JÖR/Guðmundur Jörundsson, Kría, Mundi, Shoplifter a.k.a. Hrafnhildur Arnardóttir (Island).
Näitus Eestis toimub koostöös Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Nordic House´iga.
Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital; Põhjamaade Ministrite Nõukogu; Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis; Islandi haridus-, teadus- ja kultuuriministeerium; Taani Kultuuriinistituut; DSV Global Transport and Logistics.

Kuraatorid: Cooper&Gorfer (Austria, USA)

Fotograafid/ Cooper&Gorfer

Kaamera taga, projekti ettevalmistus 2014.

Fotograafid/ Cooper&Gorfer

Näituse koordinaator ETDMis: Ketli Tiitsar
Koostööpartner: Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Eha Vain
Näituse kujundaja ja graafiline disainer: Tuuli Aule
28.09.2019-5.01.2020
 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht