Mida räägib meile raamaturiiul?

MTÜ Raamatusaatkond

Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis Noorus (Riia 11) 6. – 28. 04. 2018

Tallinnas rahvusraamatukogu peanäitusesaalis (Tõnismägi 2) 3. – 26. 05.2018

Eesti Vabariik 100 kunstiprogrammi kuuluval näitusel „Sajad raamatud“ saavad kokku kirjanikud ja kunstnikud. Näitusel on kümne kunstniku installatsioonid, mis mõtestavad raamatu saatust. Kirjanike Peeter Helme ja Urmas Vadi valitud sada raamatut loovad näitusele ajatelje.

Raamatuookeanis tähenduse kinni püüdmiseks on iga kunstnik loonud sümboolse raamaturiiuli. See on raamiks vaataja kõnetamisel ning dialoogi alustamiseks, et rääkida hinnatud ja hüljatud raamatutest.

Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud näitus „Sajad raamatud“ toimub aprillis Tartus ja maikuus Tallinnas Raamatusaatkonna eestvedamisel.

„Kes ei oleks kogenud, kuidas külla sattudes raamaturiiul magnetina enda poole tõmbab. Seisatus tundmatu raamaturiiuli ees võib osutuda üleminekuhetkeks teekonnal tundmatusse või tuttavasse maailma,“ selgitab kuraator Anne Rudanovski näituse ideed.

„Kas ühe riigi jaoks on sada aastat vähe või palju? Igatahes juhtub selle aja jooksul nii mõndagi: aurumasinast saab 3D-printer, postiljonist sõnum Facebookis, Zeppelinist Boeingud, rubladest margad, markadest kroonid, siis jälle rublad, siis jälle kroonid, siis eurod,“ arutleb Urmas Vadi.

„Aga mis toimub selle saja aasta jooksul inimesega? Sellele annavad ehk kõige paremini vastuse need sada raamatut,“ lisab Peeter Helme. „Nendes raamatutes peegeldub Eesti ajalugu, sündmused maailmas, kord selgemalt, kord aimatavamalt on näha, mis millega kokku kõlksub, mis tõmbab, mis tõukab.“

Osalevad kunstnikud Aili Vahtrapuu, Anne Rudanovski, Eero Ijavoinen, Evelyn Reemann, Kristiina-Maria Ulas, Maarja Undusk, Pille Kivihall, Tuuli Puhvel, Tõnis Paberit, Kirill Ivanov ja Tartu Kõrgema Kunstikooli üliõpilased. Näituse kujundab Tea Tammelaan, graafiline disainer on Kristjan Kalde.

Näitus avatakse Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis Noorus (Riia 11) 5. aprillil 2018 kell 17.00 ja on avatud kuni 28. aprillini. Tallinnas on näitus 3.–26. maini rahvusraamatukogu peanäitusesaalis (Tõnismägi 2).

MTÜ Raamatusaatkond on eraviisiline ja vabatahtlik algatus, mis lähtub algatajate huvist raamatute ja raamatu eluringi vastu. Idee autor on Tartu Kõrgema Kunstikooli raamatukogu juhataja Edith Hermann. Kunstiprojekti kuraator on Tartu Kõrgema Kunstikooli professor ja Paberimuuseumi eestvedaja Anne Rudanovski.

Lähem info EV100 juubeliürituste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee .

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht