Michael Golzi näitus “Athosland” Kondase keskuses

Michael Golz Kondase keskuses

10. augustil kell 17 avatakse Viljandis Kondase keskuses Saksa kunstniku Michael Golzi näitus “Athosland”.

Athosland on tõelisuse ja utoopia vahel uitlev fantaasiarikas, valgusküllane ja vaba maa, mis viib vaataja kunstnik Michael Golzi (1957) põnevasse varjatud maailma.

Saksamaal Duisburgis elav Michael Golz pole saanud kunstialast koolitust ja tema töid on raske täpselt määratleda. Viimastel aastatel on ta aga komeedina tõusnud kunstitaevasse ning tema teosed on oodatud Euroopa muuseumides.

Michael Golz on varasest lapsepõlvest pärast raske viirusnakkuse põdemist kannatanud õpiraskuste all. Ema julgustas kõiki oma lapsi – Michaeli, tema kaksikvenda Wulfi ja nooremat õde Dorotheed – juba varakult joonistama ja maalima. See avaldas Michaeli arengule positiivset mõju. 1965. aastal joonistas 8-aastane poiss värvipliiatsitega oma esimese linnakaardi. Tänaseks on see koos vend Wulfiga alustatud fantastilisi maailmu ja olendeid sisaldav laste mäng kasvanud hiiglaslikuks maakaardiks, mille põhiosa katab umbes 130-ruutmeetrise ala. Kaarti täiendavad tuhanded kiirköitjate vahele pandud joonistused, mis illustreerivad kujutatut detailsemalt, andes infot seal praegu toimuvatest või minevikus aset leidnud sündmustest, ühtlasi kirjeldades omapärase universumi asukaid. Michael Golz on kirjutanud ka tekstid, mis tutvustavad lähemalt Athoslandi elanikke, nende kombeid ja harjumusi, ning lisanud selgitava sõnastiku kasutatud uudiskeelenditest.

Athosland on elukestev ettevõtmine, mis on säili10tanud oma süsteemsuse ja esteetilisuse ning on pidevas arengus. Michael Golz teeb aegajalt ümber ka varasemaid kaardiosi, muutes näiteks lennujaama asukohta või renoveerides mõnd ajaloolist keskust. Nii peavad kollektsionäärid alati valmis olema selleks, et juba omandatud töö palutakse täienduste tegemiseks tagasi.

Nooruses õppis Michael Golz maheaednikuks, kuid pärast seda, kui kunstikuraator Alexandra Gersdorff-Bultmann ta avastas, lõpetas Golz aednikutöö ja tegeleb täiskohaga vaid Athoslandi harimisega. Praegu on ta toetatud elamise teenusel ning osaleb kunstiteraapia töötubades. Tema töid näidati esmakordselt 2012. aastal Berliinis Art Cru galeriis. Järgnes mitu näitust, sealhulgas „Outsider Art Fair“ Pariisis ja „Positions Art Fair“ Berliinis. 2018. aastal pälvis Golz mainekaima autsaiderkunsti auhinna Euward 7.

Näitus kuulub „Varjatud maailmade avardumise” projekti, mis on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist. Näituse kuraatorid on Mari Vallikivi ja Eva Laantee Reintamm.

Väljapanekut toetab Saksamaa Liitvabariigi suursaatkond Eestis ja see on avatud 5. novembrini 2023.

Kondase keskus, Pikk 8, Viljandi.

Avatud: E–P 11–18 (kuni 31. augustini), edasi K–P 10–17.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht