Metodisti kirikus kõlab täna õhtul kaks Eesti esiettekannet

Uue Tänava Orkestri esituses kõlab esmaspäeval, 13. novembril kahe 20. sajandi oluliseima prantsuse helilooja – Francis Poulenci ning Olivier Messiaeni muusika. Kell 19 Tallinna Metodisti kirikus toimuv kontsert koosneb hingedeaja järelkumas vaimulikest teostest, kujutades inimese ja kõrgemate sfääride vahelist üleloomulikku sidet.

Kavas on prantsuse helilooja Francis Poulenci meditatiivne “Litaaniad Mustale Neitsile” ning tema kaasmaalase Olivier Messiaeni ekstaatiline ja indoneesia gamelanimuusika mõjudega “Kolm väikest Jumalikku liturgiat” pianist Peep Lassmanni soleerimisel. Lassmann on ka varasemalt Messiaeni klaveriloomingu tõlgendustega tähelepanu pälvinud, olles teoste “20 pilku Jeesuslapsele” ja “Lindude kataloog” esmaettekandja Eestis. “Messiaen on helilooja, kes seisab justkui väljaspool Euroopa muusikakultuuri. Vaatamata sellele, et ta oli sügavalt usklik katoliiklane, vaatas ta nii maailma kui ka muusikat laiemalt kui tolle aja Euroopas kombeks oli,” sõnab Lassmann. Lisaks klaverile ja orkestrile on teoses kaastegev Neidudekoor Kammerhääled ning kõlab ka haruldane elektroonikainstrument Ondes Martenot, mida esitab Johan-Eerik Kõlar.

Nii Poulenci kui ka Messiaeni teoseid pole teadaolevalt sellisel kujul varasemalt Eestis esitatud. “Kavas olevad teosed on äärmiselt värvikad ning kindlasti parajaks väljakutseks noortele muusikutele, kuid kindlasti põnev kuulamine ka kontserdi publikule,” kirjeldab orkestri dirigent Kaspar Mänd.

Kui esimesel hooajal pühendus orkester Ludwig van Beethoveni sümfooniatele, siis käesolevat hooaega ühendavad läbiva joonena Felix Mendelssohni sümfooniad. Nii kõlab õhtusel kontserdil lisaks prantslastele ka saksa helilooja majesteetlik Viies, “Reformatsioonisümfoonia”, mis loodud protestantliku kiriku olulise tähtpäeva, 300 aasta möödumisega Augsburgi usutunnistuse esitamisest keiser Karl V-le. Teose finaal on rajatud Martin Lutheri tuntuimale koraalile “Üks kindel linn ja varjupaik”.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht