MALINID Uue Kunsti Muuseumis

MALINID
Uue Kunsti Muuseumis
14-30.november 2017
avamine 14.novembril kell 15.00

Eestis ja mujalgi maailmas tuleb harva ette juhtumeid, kus kõik pereliikmed on kunstnikud. Emajõe Ateenas elavad Malinid seda aga on.
Ilmar Malin (1924   – 1994 ) kandis nii Soome Jätkusõja kui Saksa  Wehrmahcti mundreid.  Stalin oleks Ilmari  äärepealt surma saatnud,  kui  kaval eesti ema poleks osanud oma poega  Siberi vangilaagrist välja osta.
Pärast Eesti Kunstiinstituudi lõpetamist 1954.aastal  astus  Ilmar Malin oma maalidega nõukogude sürrealismi  okkalisele rajale.
Tema naine Inge Malin  (1928  – 2016) kaitses samal  1955. aastal ERKIs  diplomit nahast VIIULIKASTIGA , mis jättis irooniliselt hüvasti  miljoneid inimesi tapnud  grusiinist diktaatoriga.
Inge Malini  nahkehistöid võib leida paljudest Eestimaa kodudest, peamiselt on need loodusornamentidega mälestusraamatud.
Ilmari ja Inge lapsed ei astu täpselt vanemate jälgedes. Maailm on nüüd hoopis  teine ja inimeste soovid  palju vastukäivamad. Lea maalib õhulisi nägemusi ning neis elavad edasi isa sürrealistlikud seemnerakud.
Ilmari idud on leitavad ka poeg Jaani luules, piltides, nendega liituvates tekstides. Sisuks ikka  väikese inimese valu  enda ja suure ilma saatuse pärast…
Äitäh Sinule, eesti kunsti püha perekond!
Mark Soosaar

Uue Kunsti Muuseumi näitusest MALINID arvab Jaan  Malin nii:
Kas need neli  ikka tahavad üldse koos olla? Ega see päris kindel pole, aga leppigem siiski. Ühine perkonnanimi (Malin) ei saa ju määrav olla!
Muidu aga on nad nii koletu erinevad.
Võibolla mängib mingit rolli ka oma tööde valmimise paik: kunstnikud (Lea ja Ilmar) mõtlesid oma mõtted määratlemata paigus ning realiseerisid ideed ateljees või muidu töölaua taga; kirjanik (Jaan) aga  ei tahtnud jääda nelja seina vahele ega ka üksinda pilti tegema, mistõttu siin näitusel näha olevad sündisid algusest lõpuni vabas õhus (nii palju, kui üks linnaõhk üldse vaba olla saab). Lea ja Ilmar on olnud selles mõttes egoistlikumad, et tegid oma töö üksinda. Jaan jälle  kutsus kirjasõna kõrvale piltide visuaalse külje eest hoolitsema mängleva pildimeistri Peeter Krosmanni.
Lea seekordsedki akvarellid on esmapilgul nagu akvarellid ikka, kuid pisuke nende üle mõtlemine viib üksnes esteetiliste kriteeriumide juurest sootuks kaugemale. Eriti varasemaid Lea töid arvestades on  nüüdne valik ikka üsna ootamatu.
Pole midagi eriskummalist, et Lea piltide ja Ilmari maalide vahel  nähakse mingit sugulust. Ma ei kõnel hinge-, vaid nägemissugulusest.
Aastakümneid polnud seda märgata, kuid nüüd lõi ta välja. Õnneks seda siiramalt ja rõõmsamalt. Meenuvad mitmed Ilmari tööd 1960ndatest.
Meie isa Ilmar Malin õppis Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ehk ERKIs maali 1948-1954. Tema tulevane naine Inge Rühka  õppis samas
nahakunstnikuks ja 1955 sai temast Inge Malin. 1957 sündis mu õde Lea  ja 1960  aastal tegin  sedasama mina, Jaan Malin.
Ilmar oli maalimise kõrval eesti  viljakaim ja järjekindlaim assamblaažide  ja installatsioonide meister. Siinse näituse üks pealkirjata maal sai signeeritud ja pisut ka viimistletud alles mõni kuu  enne surma. Usutavasti pole ülekohtune näha selles teatavat resigneerunud soovi teha kokkuvõte oma elutööst.
Ka Lea lõpetas ERKI, oli aastakümneid kunstiõpetaja ja illustraator. Mitu aastat on ta nüüd vabakutseline illustraator ja maalija. Lea  varasemad maalid olid üsna traditsioonilised, kujutasid üheselt  tuvastatavaid asju ja paiku meie ümber. Seekordne näitus erineb taolisest üks-ühestest seostest ja sunnib seeläbi erksa huviga jälgima:  mis saab edasi?
Jaan õppis Tartu Ülikoolis kirjandust, kuid vaikselt miilab kunstipisik temaski. Seekordne väljapanek on  100% improvisatsioon  Kõige värvilisem on  ajaliselt kõige esimene ja samas on see Jaani esimene (ja seni ka viimane) kriminull üleüldse. Ühe töö autoreid on rohkem: teksti kirjutasid veel Maarja Pärtna, Kaidi Kangur ja Berk Vaher.
Pilti aitasid  Peeter Krosmannil teha tema õpilased.
Näitus jääb avatuks kuni 30. novembrini 2017.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht