Läti kaasaegne kunst Tartu Kunstimajas

Reedel, 17. novembril kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimajas kolm Läti kaasaegsete naiskunstnike näitust: grupinäitus „Jumalanna ex machina”, Margrieta Griestiņa isikunäitus „Daggy viimne selfie” ning Mētra Saberova isikunäitus „Pimpin’ Yo Mama Crib”.
Avamisel esinevad performance’ itega kunstnikud Mētra Saberova, Ingrīda Pičukāne ja TV Maskava.

Näitused jäävad avatuks 10. detsembrini.

Grupinäitus „Jumalanna ex machina” Kunstimaja suures saalis uurib kahe äärmuse vahel võnkuvat kujutluspilti naisest, kus ühel pool on sageli esoteerilise alatooniga, populaarne „enda eest hoolitsemise” ja „naiseliku õnne” praktika, milles naist võrreldakse jumalannaga, kes elab kuninglikku elu, veedab aega ilusalongides ja kannab siidist hommikumantleid. Teises äärmuses vaadeldakse naist aga realistlikust igapäevasest vaatepunktist, kus naise õlule langeb lõputu töö ja kohustuste koorem ning ta näib olevat muudetud masinaks, mille väärtust määratakse läbi produktsiivsusnäitajate.
Näitusel osalevad: Rasa Jansone, Anda Magone, Inga Meldere, Ingrīda Pičukāne ja Eva Vēvere.
Näituse kuraator on Jana Kukaine.
Näituse avamisel alustab Ingrīda Pičukāne teose „Sensuaalne aas” maalimist, mis jätkub terve väljapaneku vältel. Avamis-performance’i ajal mängib muusikat Vija Moora.

Kunstimaja väikeses saalis eksponeeritud Margrieta Griestiņa (Dreiblate) isikunäituse „Daggy viimne selfie” peategelane Daggy, on arvutimängu maailmas elav pime mustanahaline keskealine meessoost gängster, kes vägivalla eest pääsemiseks otsustas kolida maale, ning hakkas selfie’de kujul dokumenteerima oma emotsionaalseid läbielamisi ning tundeid nii sõprade kui ka ümbritseva linna ja looduse vastu.
Näituse kuraator on Šelda Puķīte.
Näituse avamisel esineb muusikalise performance’iga muusik TV Maskava.

Mētra Saberova, kelle isikunäitus „Pimpin’ Yo Mama Crib” avatakse Kunstimaja monumentaalgaleriis, kasutab oma keha instrumendina, mille abil mängida läbi meditsiiniturismi stsenaariume: performatiivselt orkestreeritud operatsioonid, peegeldavad läbielatud isiklikke ja füüsilisi kogemusi mängulises ja lõbusas formaadis. Ent süüvimisel esitavad esmalt koomilistena näivad tööd põhimõttelisi küsimusi naise identiteedi ning tema õiguste kohta teha enda kehaga seotud otsuseid.
Näituse kuraator on Šelda Puķīte.
Kunstnik esineb näituse avamisel performance’iga.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht