“KUSAGIL MUJAL. Aet Ollisaar, Heli Tuksam ja Tuuli Puhvel” Nooruse galeriis

TKK galeriis Noorus avatakse näitus “KUSAGIL MUJAL. Aet Ollisaar, Heli Tuksam ja Tuuli Puhvel”
KUSAGIL MUJAL
/20 aastat hiljem/
Aet Ollisaar, Heli Tuksam ja Tuuli Puhvel

14. dets 2016- 7. jaan 2017
Avamine 13. detsembril kell 17
Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis NOORUS

20 aastat tagasi otsustasid kolm naiskunstnikku, Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõud ja head sõbrad, koos näituse teha. Kokku said tekstiilikunstnik Aet Ollisaar ja maalikunstnikud Heli Tuksam ja Tuuli Puhvel.  Väljapanek  KUSAGIL MUJAL galeriis Noorus toob nad taas ühte ruumi, et tähistada juubeleid – nii isiklikke kui ka kahekümne aasta möödumist ühise näitusetegevuse algusest.

Esimene ühine ülesastumine toimus Tartu Kunstimajas, kus eksponeeriti vitraažobjektide ja ruumiliste gobeläänide kooslust. Väikeste vaheaegadega näidati oma loomingut kolmekesi koos veel Porvoos (Soome), Kohtla-Järvel ja Narvas.  Hiljem on autorid koos osalenud rahvusvahelistel näitusel MERI Tartus ja Odenses (Taani) ning näitusel SELECTED Tartus, Brnos (Tšehhi) ja Pärnus. Selle kõrval on kõigil autoritel tänaseks kogunenud rohkelt isikunäitusi ja näitustel osalemisi nii Eestis kui välismaal. Kauaaegsete Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõududena on nad juhendanud ja inspireerinud sadu tudengeid.

Aet Ollisaar peab hindamatuks väärtuseks aega, mil vastukaaluks igapäevasele kiirustamisele õnnestub end vabaks lasta ja tund-tunni järel vaibalõimede ees mediteerida.  Alustanud näitustel esinemist suuremõõtmeliste gobeläänidega, on aja ja võimaluste muutumine sundinud otsima uusi teid oma ideed väljendamiseks, käekiri ja valikud on praeguseks teisenenud. Teosed sünnivad sageli läbi materjali.
Kudumise kõrvale on üha enam lisandunud improvisatsioone leidesemete ja vastuoluliste materjalidega. Objektide leidmine, hoidmine ja imetlemine on oluline osa tööde sünniloost. Pea iga töö juurde võiks rääkida loo esemetest ja materjalidest, mida on kasutanud.
Heli Tuksamile  meeldib vitraažikunstnikuna töötada piiratud vabaduse tingimustes ja luua teoseid kindlasse ruumi, mis sunnib arvestama arhitektuuri ja keskkonnaga. Igal kohal on oma lugu ja inimesed, kes on sellega seotud. Värvilisest klaasist võib saada valguse toel tervitus, elustav koondumispunkt või mahe saatja. Vitraažimaal on nõudlik kunstiharu, mis eeldab kaalutletud sooritust. Samas annavad õige valik ja väärikas materjal teosele võimaluse pikaks eluks. Olles viimasel ajal enam pühendunud maalimisele ja monumentaalkunsti alaliigina tuntud sgrafiitotehnikale, on näitusel esitatud töödes oluline koht romantilisel ruumil.
Tuuli Puhvel on näitustel esinenud maalide, vitraažide, tekstiilide ja installatsioonidega. Pikka aega on autori lemmiktehnikaks olnud akvarell ning imetledes Jaapani tuššimaali lihtsust, spontaansust, kujundi ja tühjuse pingsat tasakaalu kompositsioonis kannavad seda vaimsust ka tema ühe hingetõmbega maalitud looduspildid. Tuuli on
öelnud: “Kui ma maalin või tikin või punun või kleebin või sobitan klaase, siis ma tegelikult ei tea, kuhu ma välja jõuan. On üks mõte või plaan, ma asun seda teoks tegema, aga õige varsti ilmuvad vasakule ja paremale kutsuvad teeotsad, mis meelitavad radadele, millest mul enne aimugi ei olnud. Töö valmimine võib olla kahtlaselt sarnane mõnusa metsiku uitamisega linnaserva tühermaadel või meelt muretult tühjaks ja rõõmsaks tegeva rattaretkega kruusa- ja metsateede labürindis. Olla see, mida teen –  olla maalimine…”
Näituse kuraator ja kujundaja on Madis Liplap, graafiline kujundus Kadri Toom.
Ühisnäitusega „KUSAGIL MUJAL“ kaasnevad haridusüritused. Jälgige reklaami!

TKK galerii Noorus
Riia 11, Tartu
galerii@artcol.ee
+372 734 9954
T-L kell 11-18
näituste külastamine on tasuta

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht