Jaan Rieti perekonna lastefotode näitus Pärnu Uue Kunsti Muuseumis

MEIL AIAÄÄRNE TÄNAVAS
Jaan Rieti perekonna lastefotode näitus Pärnu Uue Kunsti Muuseumis

Õnnelikud on inimesed, kelle elukaar toob neid tagasi lapsepõlvemaale. Üks selline on Kristjan-Henn Riet, kes geoloogina maailmas ringi rännates jõudis tagasi Viljandisse, vanaisa Jaan Rieti rahvusromantilisse majja. Selles Karl Burmani projekteeritud nukumajas sündis suurem jagu päevapiltnik Jaan Rieti (1873 – 1952) hiigelpärandist. Ligikaudu 100 000 foto hulgas on ateljeepilte nii inimestest kui loomadest, aga ka kütkestavaid vaateid Eestimaa loodusest. Jaan Riet õppis fotokunsti Frankfurdis, tema tütred Elma Londonis ning Hilja õppis kompositsiooni Tartus Pallases. Pildistamisel aitasid kaasa veel kaks haldjat – Jaan Rieti naine Marie ning abikaasa õde Anna. Nemad õppisid fotograafiat Dresdenis. Nelja naisfotograafi ning fotokuninga Jaan Rieti keskseks modelliks kujunes 1944. aastal sündinud väike prints, Hilja Rieti poeg Kristjan-Henn. Poissi tundis kogu Viljandi, sest tema kuldsete lokkidega kahupead ei viidud saagiks juuksurile isegi esimesel koolipäeval…

Jaan Rieti 150. sünniaastapäevaks koostatud näituse panime kokku peamiselt Kondase Keskuses, Viljandi ja Pärnu Muuseumides esitatud fotodest.

Minu kui kuraatori sõnum on: jäädvustage oma lähedaste kasvamist, komistusi ning õnnestumisi kuni lapsepõlve tagasijõudmiseni. Siis on lahkudes süda rahul – elasime nagu filmis!

Mark Soosaar

Näitus Uue Kunsti Muuseumis jääb avatuks kuni 5.novembrini 2023.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus, Kultuuriministeerium

Uue Kunsti Muuseum

avatud K-P 11-18.00

Rüütli 40a, Pärnu

www.mona.ee

tel: 4430772

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht