Hõimuklubis räägib Riho Västrik nganassaanidest

MTÜ Fenno-Ugria Asutus korraldab kolmapäeval, 17. veebruaril kell 17 Eesti Keele Instituudis hõimuklubi „Kas maailma põhjapoolseim rahvas?“ Venemaal, Taimõri poolsaarel elavatest nganassaanidest räägib ja oma filmi „Middendorfi jälgedes“ (2006) valmimist tutvustab filmirežissöör Riho Västrik. Vaadatakse ka võtete käigus üles võetud, kuid filmis kasutamata jäänud etnograafilist materjali, mis keskendub intervjuule šamaanisuguvõsa järeltulijaga.
Dokumentaalfilmirežissööri ja keskkonnaajakirjaniku Riho Västriku film jälgib nelja mehe ekspeditsiooni Arktikasse, kus nad rändavad Taimõri poolsaarel 19. sajandil avastusretki teinud Eestist pärit A.T. von Middendorfi reisiradasid pidi.  Aastatel 2004–2005 kordas sama marsruuti Eesti filmigrupp. Nelik kohtub Avami tundras põliselanikega, kelle esiisade abiga Middendorff Põhja-Jäämereni jõudis. Ka filmis on põnevat teavet Taimõri poolsaare looduse ja sealsete põlisrahvaste, muu hulgas nganassaanide kohta.
Uurali rahvaste hulka kuuluvaid nganassaane oli 2010. aasta rahvaloendusel kokku 862 ja viimastel aastatel on nende arv kasvanud. Paraku on aga nõukogude rahvuspoliitika tulemusena nganassaanide rahvusena püsimine siiski küsimärgi all. Nad on pidanud loobuma põhjapõtrade kasvatamiseks vajalikust rändavast eluviisist, samuti pole nende seas enam šamaane. Praegu elavad nad külades läbisegi turgi rahvaste hulka kuuluvate dolgaanidega ja suhtlevad vene keeles. Nganassaani keelt räägib kõigest 125 inimest ja keeleoskajate arv väheneb väga kiiresti.
Hõimuklubi koguneb Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6). Kõik huvilised on oodatud ja üritusest osavõtt on prii. Üritust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.
Lisateave :
Fenno-Ugria Asutus
6445-119
info@fennougria.ee
www.fennougria.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht