Haapsalu kunstikooli galeriis avatakse Ülle Meistri mahukas mälestusnäitus

16. augustil kell 12 avatakse Haapsalu kunstikooli galeriis näitus Ülle Meister 75. Mitmekülgselt andeka kunstniku 75. sünniaastapäevale pühendatud näitus püüab anda ülevaate kunstniku rikkalikust loomingust ja tutvustab ka seni vähem eksponeeritud töid. Lisaks viimase loominguperioodi õrnadele ja õhulistele akvarellidele ning maalilistele pastellidele tutvustatakse näitusel Ülle Meistri jõulisi söejoonistusi, erinevates graafilistes tehnikates teostatud tähelepanu väärivaid töid, aga ka kunstniku poolt loodud ilmekaid portreid.

Näitusel eksponeeritud piltidel on kujutatud peale koduse ja tuttava maastiku Kaukaasiat, Tjan-Šani mägesid, Karjala kaljusid ja Taimõri põliselanikke. Ülle Meister on üks väheseid eesti kunstnikke, kelle loomingus on nii suur osa mägedel, mida kunstnik on kujutanud värvirõõmsate ja muinsajutulistena, aga ka võimsate ja salapärastena.

Esmapilgul lihtsad maastikud on laiahaardelised ja mitmeplaanilised nii ruumis kui ka ajas. Viimaste aastakümnete akvarellidel kohtame aina sagedamini Läänemaa maastike, kus asus kunstniku kodu ja ateljee.

Siiditrükis, pehmelakis ja mezzotintos teostatud graafilistel lehtedel näeme sügavat looduse mõistmist ja inimese tunnetust. Kunstniku loomingut hoidva ja tutvustava MTÜ Ülle Meistri Seltsi juhatuse liige Liisi Taimre toob välja, et Ülle Meistril oli loodusega haruldaselt lähedane suhe. Ülle Meistri jaoks polnud kodu mitte ainult vana talumaja lävepakk õunapuuga, tuttavad rabad ja mererand, vaid ka pilved-luiged, vihitaja jõe kohal ja öine aken öökullidega.

Portreede hulk Ülle Meistri töödes pole suur, aga nad peegeldavad üht osa kunstnikku ümbritsenust ja kogetust. Meie ees on tema lähedased: ühe tüdruku kasvamine ja muutumine väikelapsest neiuks, tähelepanelik kuulataja looduses, kaval naabrimees oma kaasaga, väärikas ja südamlik naabritädi, lõbus  abivalmis naaberküla mees. Omaette grupi moodustavad Taimõri värvikad akvarellid põlisrahvaste hantide, manside ja nagassaanide ilmekate portreedega, keda on kujutatud soojuse ja sümpaatiaga.

Liisi Taimre sõnul on näitusel eksponeeritud tööd on vaid väike osa Ülle Meistri töödest, kelle meisterlik  ja rikkalik loomepärand väärib kindlasti ka edaspidist tutvustamist.

Ülle Meister  (1944 – 2021) lõpetas 1973. aastal  Eesti Riikliku Kunstiinstituudi graafika eriala raamatukujundaja-illustraatorina ning oli Eesti Kunstnike Liidu Liige alates 1983. Tema rohkem kui 2000 pildist koosnev kunstikogu sisaldab graafikat, pastelle, söejoonistusi ja akvarelle. Ülle Meistri töid on hoiul Eestis Rahvusraamatukogu ja Lastekirjanduse Keskuse kunstikogudes, erakogudes Eestis, Soomes, Austraalias, Prantsusmaal, Saksamaal ja mujalgi.

Näitus jääb avatuks kuni 9. septembrini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht