Esietendub Vaba Lava kuraatoriprogrammi lavastus “Kes kardab pimedat?”

keskardabpimedat_2016-02-18_1257_foto-siim_vahur19. veebruaril kell 19 esietendub Vaba Lava selle hooaja kuraatoriprogrammi Eesti pimedate ja vaegnägijate teatri – Terateatri – tempokas pimedate-teemaline lavastus „Kes kardab pimedat?“. Näidendi kirjutas tunnustatud näitekirjanik Martin Algus. Lavastajaks on Terateatri kunstiline juht Jaanika Juhanson ning laval ja häältena osalevad lavastuses 13 pimedat, vaegnägijat ja nägijat harrastajat Terateatrist. Lavastust mängitakse sel hooajal ainult 5 korda – 19., 20., 25., 26. ja 27. veebruaril.
Martin Alguse näidend on nelja noore pimeda inimese kibepöörane ja seikluslik suhtedraama, mis on kirjutatud just nimelt käesolevat koosseisu ning lavastust silmas pidades. Teksti kirjutamisel on olnud inspiratsiooniks dokumentaalne materjal –pimedate inimeste blogid, intervjuud, vestlusringid. „See on lugu vabanemisest, lendutõusust, oma unistuste poole liikumisest,“ avab lavastaja Jaanika Juhanson lavaloo sisu. „Mitmest noorest pimedast inimesest, kelle elus on ühel või teisel moel pöördeline punkt. Aga ühtlasi saavad lavastuses vastuse nii mõnegi nägija küsimused, kuidas ikka täpselt pime inimene elab ja toimetab. Ehk saavad tuulutatud mitmedki ühiskonnas levinud hirmud ja müüdid, mis pimedate kohta liikvel.“
Lavastuse funktsionaalne ja karm, pimedatest ja vaegnägijatest harrastajate vajadusi arvestav kujundus on loodud lavastuskunstnik Sander Põldsaare poolt. Valguskujunduse lõi lavastaja pikaajaline kaaslooja, valguskunstnik Priidu Adlas Vabalt Lavalt. Lavastuses kasutatakse kahe pimeda muusiku – Jakob Rosina ja Andre Louis` (Suurbritanniast) heliloomingut. Tallinna Ülikoolis teist aastat ajakirjandust õppiv Jakob Rosin on ka lavastuse helilõikude helirežissöör.
Lavastuse tunnuslaulu „Lendutõus“ (sõnad: Raili Ilves, viis ja seade: Jakob Rosin) õpetas peategelasele selgeks kogenud muusikaline kujundaja Tarmo Kesküll Rakvere Teatrist, kes on ühtlasi helikujunduse konsultandiks. Lavastuse liikumist aitasid seada koreograafid  Helen Solovjev ja Kardo Ojassalu. Laval on Hedy Haavalaid, Indrek Kaljumäe, Ahti Tomp, Julia Kabanova, Helen Künnap, Tom Rüütel, Katrin Margus, Aire Bornschein, Sven Andresen, Taavi Piller ning häältena Steve Vanoni, Jakob Rosin ja Raili Ilves.
Etendustega kaasneb tasuta lisaprogramm: pärast 20. veebruari etendust toimub lavastuse arutelu loojate-esitajatega.
26. veebruaril kell 11-16 toimub Vabal Laval seminar-koolitus „Pime päev“. Seminari esimese osa – „Pimeda kultuuri“ raames käsitletakse pimedate ja vaegnägijate igapäevaelu puudutavaid teemasid: ligipääsetavus, digimaailm, võitluskunst ja enesekaitse, kirjeldustõlge, muusika ja teater. Kell 13.30 algab seminari praktiline osa, kus saab isikliku kogemuse sellest, mis on punktkiri ja puuteraamat; kuidas liikuda valge kepiga; mida näevad vaegnägijad; kuidas töötavad pimemassöörid; millist käsitööd pimedad teevad; kuidas pimedad arvutit, mobiiltelefoni ja teisi tehnilisi abivahendeid kasutavad; kuidas liikuda juhtkoeraga. Samuti saab vastused küsimustele, mida pole varem julgenud pimedalt küsida.
Etenduste eel on võimalik kohapealt osta pimedate käsitööd.

Facebookis: https://www.facebook.com/events/524471661061008/
Vaba Lava koduleht: http://vabalava.ee/

Vaba Lava 2015/2016 hooaja kuraatoriprogrammi on kokku pannud rahvusvaheline etenduskunstide ekspert Thomas Frank Austriast ning teatriuurija ja -kriitik Madli Pesti, kes valisid  avalikule ideekonkursile laekunud 244 projekti hulgast välja 9 lavastust, koondades need pealkirja alla “Tavalised inimesed: alastusest enam”.

Vaba Lava on kaasaegne ja avatud etenduskunstide keskus, mille eesmärgiks on pakkuda väiketeatritele ja vabatruppidele soodsaid arengutingimusi nii teatrihoone kui erinevate tugiteenuste näol, ning arendada rahvusvahelist koostööd. Teatrikeskus on avatud uutele kooslustele ja värsketele ideedele. Vaba Lava suurtoetaja on telekommunikatsioonifirma Starman.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht