ERM kogub lugusid lõhnadest ning parandamisest ja taaskasutamisest

ERMi Heimtali püksipaikamise konkursile saabunud püksipaar. Foto autor Berta Jänes.

Eesti Rahva Muuseumi selle aasta lugude konkursi teemad on „Lõhnad minu elus“ ning „Parandamine ja taaskasutamine“. Mõlema teema puhul on muuseum valmistanud ette abistava küsimuslehe kuid võib kirjutada ka vabas vormis. Konkursi tähtaeg on 31. august 2023, parimaid autasustakse 1. oktoobril kaastöötajate päeval. Lood jäävad hoiule muuseumi arhiivi ning neid kasutatakse teadustöös ja näituste ettevalmistamisel.

Lõhnad minu elus

Kehalõhnad, kodulõhnad, väliskeskkond ja avalik ruum – märkimisväärse osa infost maailma kohta saame nina kaudu. Lõhnad annavad märku ohust, mõjutavad meeleolu, võivad vähendada stressi ja soodustada lõõgastumist, tugevdada sotsiaalseid ja seksuaalsuhteid. Me reageerime lõhnadele sageli alateadlikult ja jagame nende põhjal hinnanguid nii teiste inimeste kui ka asjade ja olude kohta. Lõhnade hindamine meeldivaks või ebameeldivaks, omaks või võõraks on kultuuriti erinev. Eesti kultuurile ja igapäevaelule iseloomulikke lõhnu, meie inimeste suhtumist lõhnadesse on seni vähe uuritud. Ometi annab see olulist teadmist meie elukeskkonna ja -viiside, kasvatuse, maitse ning harjumuste kohta. Kirjutades meile oma kogemustest seoses lõhnadega – nii kehalõhnadest kui erinevatest lõhnadest kodus ja väljaspool, aitate Eesti Rahva Muuseumil kaardistada meie lõhnamaastikku.

Parandamine ja taaskasutus

Asjade hankimise ja valmistamise, kasutamise ja parandamise viisid muutuvad aja jooksul. Põlvkondadel on erinevad kogemused ja hoiakud, mis mõjutavad inimeste käitumist ja suhet kaupadega. Näiteks talumajapidamises või nõukogudeaegse defitsiidi tingimustes oli asjade kodusel parandamisel ja taaskasutamisel teine tähendus kui nüüdse kaubakülluse ja massitarbimise ajastul. Asjade kodune taaskasutus, korduvkasutus ja parandamine on Eesti kodudes pikka aega olnud enesestmõistetav ja hädavajalik, et hakkama saada. Tänapäeva ühiskonnas on aina olulisemad teemad jätkusuutlikkus ja keskkonnahoid, mis puudutavad ka inimeste käitumist.

Mõlema teema küsimuslehed leiate muuseumi kodulehelt www.erm.ee/osale, veebilehelt https://rahvalood.ee/ või brošüürist „Muuseum ootab sinu lugu 2023“. Soovi korral saadab muuseum küsimuslehe teile koju postiga.

Oma kogemused palume vormistada A4-formaadis paberile ning saata aadressile: Eesti Rahva Muuseum, Muuseumi tee 2, 60532 Tartu. Neilt, kellel on arvuti kasutamise võimalus, eelistaksime kaastöid saada digitaalsel kujul kas e-kirjaga, CD/DVD-le salvestatuna või veebilehele Rahvalood.ee üleslaetult. Mälestuste illustreerimiseks on oodatud nii fotod kui filmid või ka teemakohased dokumendid.

ERM jätkab ka lugude kogumist teemadel “Noorte laulu- ja tantsupidu 60”, “Ukraina sõbrad”, “Saunamaratoni kroonika”, “Ööelu ja öine linnaruum nõukogude ajal”, “Keha mõõtmine” ning “1990. aastad filmi ja videos”. https://www.erm.ee/et/osale

 

Fotol ERMi Heimtali püksipaikamise konkursile saabunud püksipaar. Foto autor Berta Jänes.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht