Ehtekunstnik Tõnis Malkovi näitus “Ehitud aeg” Hop galeriis

Tõnis Malkov
EHITUD AEG
18.11.- 13.12.2022

Alates 18. oktoobrist on HOP galeriis avatud ehtekunstnik Tõnis Malkovi näitust „Ehitud aeg“.

Ehtekunstnik Tõnis Malkov hakkas kellasepanduse vastu huvi tundma eelkõige ajanäitajate köitvalt keerulise mehaanika tõttu. Oma esimesi kelli restaureerides sisenes kunstnik maailma, mis oli niivõrd tehniline ja reegleid- ning täpsustjärgiv, et mõneks ajaks oli kunstnik loomingulise osa oma elust justkui seljatanud. Kellad ja kellaosad, mis Malkovi käe all järjest töökorras taaskantavateks ajanäitajateks said, hakkasid aga kunstnikuga kõnelema. Olles läbinud kellaga omamoodi operatsiooni ning hoolega puudutanud iga viimsetki imetillukest mehhanismiosa, ärkas kell elule. Esimene vaikne tik-tak, mille äsjaärganud ajanäitaja kuuldavale tõi, pani tõdema, et kell on ehe, millel süda lööb. Ta lööb ajaga samas rütmis ning mida tervem ja tugevam on süda, seda täpsemalt ta lööb.

Mehaanilistele vintaažkelladele restaureerimis- ja parandustöid tehes jõudis kunstnikuni ka mitmeid kestata kellamehhanisme, mis sahtlisse seisma jäid. Need nukrad südamikud ootasid, et taas kuuetatud saada ja asuda väärikalt näitama aega; ressurssi, mis on piiratud ja garanteerimatu ning seeläbi inimesele kõige hinnalisem. Pidades silmas nõnda aupaklikku ja olulist funktsiooni tekkis kunstnikus soov aega ehtida ja tähistada väärismaterjalides vorme luues. Kellakorpuste loomisel juhindus kunstnik mõttest, et aeg on paljuski meie enda kujundada. Võime luua meeldejäävaid hetki, teha ootamatuid kannapöördeid või käia lihtsalt turvalist rada pidi. Lõpuks saab elatud elu meie enda nägu ja kui me vaataks tagasi oldud ajale, raamiks see nägu sekundeid ja minuteid, tunde ja päevi, mida omasime. Selliselt mõeldes, meeldis kunstnikule valminud kellale peale vaadata ja kujutleda, milline inimene just seda kella kanda oleks võinud.

Tõnis Malkov on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti eriala 2008 a. Tema töid on eksponeeritud mitmetel näitustel Eestis ja välismaal ning ta on tuntud miniatuurse ehteseeria, “Ehted Inimestele” loojana. Lisaks tegutseb kunstnik ka visualiseerijana ning vanade käekellade restaureerimisega. Tema ehteid võib leida Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogust.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Igikelts Studio.
Tänud: Sameliina Paurson.
Näituseid HOP galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.
Foto: autor

HOP galerii
Hobusepea 2, 10133 Tallinn
N–T 11.00–18.00
hopgalerii.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht