Eesti mäluasutused allkirjastavad Rahvusraamatukogus avaliku omandi manifesti

Neljapäeval, 19. oktoobril kell 11 esitletakse Eesti Rahvusraamatukogus Milleri salongis avaliku omandi manifesti, mis kutsub üles seisma avaliku omandi säilimise ja ligipääsetavuse eest.

MTÜ Wikimedia Eesti algatusel eesti keelde tõlgitud manifestile kirjutavad alla Wikimedia Eesti, Rahvusraamatukogu, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing, Ajapaik jt Eesti mäluasutused, üritusel esitletakse ka õigusfilosoof Lawrence Lessigi raamatu “Vaba kultuur” eestikeelset tõlget.

Euroopa Komisjoni algatusena loodud ekspertvõrgustiku Communia poolt 2010. aastal koostatud manifestiga on liitunud tuhanded eraisikud ja organisatsioonid üle Euroopa ja kaugemalgi. Manifest kutsub üles mäluasutusi, poliitilisi institutsioone, teadus- ja haridusasutusi ning kõiki teisi asjaosalisi seisma selle eest, et avalikus omandis (public domain) olev kultuur jääks ka edaspidi kogu ühiskonnale võrdselt kättesaadavaks, et säiliks loomevabadus ja selle alusel saaks sündida uus kultuur.

Rahvusraamatukogu toetab avaliku huvi ja autoriõiguse tasakaalu toimimist. Kultuuripärandi hoidmise ja säilitamise kõrval väärtustame selle paremat kättesaadavust kõigile kasutajatele. Raamatukogu esitleb autoriõiguse kaitse alt vabade teoste kogumit, mis hõlbustab selliste teoste leidmist ja kasutamist, mille avaldamine või muul eesmärgil kasutamine on autoriõiguslikest piirangutest vaba.

Manifesti tutvustamisele ja allakirjutamistseremooniale järgnevad allakirjutajate sõnavõtud, USA õigusfilosoofi Lawrence Lessigi raamatu “Vaba kultuur: loovuse loomus ja tulevik” vastilmunud eesti tõlke esitlus, vestlusring vaba kultuuri teemal ning vaba kultuuri ja autoriõiguse teemalise raamatunäituse avamine.

“Vaba kultuuri” tõlke andsid koostöös välja MTÜ Wikimedia Eesti ja Tartu Ülikooli kirjastus, raamatu tõlkisid Jaagup Irve ja Raul Veede, kujundas Toomas Loide. Avaliku omandi manifesti tõlkis Eva Lepik. Raamat on avaldatud Creative Commonsi vabakasutuslitsentsi CC by-NC 4.0 all, manifesti tekst on avalikus omandis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht