Edith Karlsoni & Jass Kaselaane ühisnäitus “Hudnoi” Temnikova & Kasela galeriis

Edith Karlsoni & Jass Kaselaane ühisnäituse “Hudnoi” avamine sel reedel, 17. novembril
Ootame sind Edith Karlsoni & Jass Kaselaane näituse “Hudnoi” avamisele sel reedel, 17. novembril kell 19.00, Temnikova & Kasela galeriis, Lastekodu 1.

Näitus jääb avatuks 27. jaanuarini 2018.

Edith Karlson ja Jass Kaselaan on koos õppinud ja töötanud ning juba varasemalt kunstirühmituse Hudnoi nime all näitusi korraldanud. Pärast seitsmeaastast pausi teevad nad taas ühisnäituse. Kunstirühmituse nimena ega ka näitusepealkirjana ei kanna Hudnoi otsest tähendust, sest kunstnikud mõtlesid selle sõna ise välja, mistõttu ei ole see tõlgitav. Olgugi et nende tööd on loodud eri skulptuuritehnikaid kasutades, kattub nende kunstitegevus ikka ja jälle, kohtudes ühistel näitustel.

Jass Kaselaane teoseid on iseloomustatud kui monumentaalseid skulptuure – kunstnik täidab oma suurte installatsioonidega nii füüsiliselt kui kontseptuaalselt terve näituseruumi ning seega ei täida tema teosed kunagi otseselt monumendi ülesannet, milleks on meenutada teatud kindlat ajaloolist narratiivi. Jass Kaselaan on järjekindlalt välja töötanud eri tehnikaid ja meetodeid uute, keeruliste installatsioonide loomiseks.

Käesoleval näitusel esitleb Kaselaan installatsiooni “Lelud”, mis võib esmapilgul näida lihtne. Ometi on mänguloomade portreede loomisel kasutatud keerukat tehnikat, luues seeläbi ainulaadsed skulptuurid. Kaselaane uus teos on edasiarendus tema varasemast installatsioonist “Nukkude väljak”. Kujutades nukke hiiglaslike monumentide või massiivsete porteedena lapsepõlve leludest, loovad need uue tähendusvälja. Mänguloomad, mille põhjal skulptuurid on loodud, olid kunagi kunstnikule tähtsad, kuid on aja jooksul kaduma läinud. Seega on iga teos loodud modellita, põhinedes mälestustel.

Edith Karlsoni tööd on äratanud tähelepanu tänu uute materjalide kasutamisele ja kunstniku võimele luua fantastilisi jutustusi, mis on reaalsusele lähemal, kui esmapilgul arvata võiks. Nii nagu Jass Kaselaane puhul, hõivavad ka Edith Karlsoni tööd näituseruumi, luues vaataja jaoks ainulaadseid maailmu ja reaalsusi. Iroonia ja mängulisuse vahel liikudes käsitlevad need inimeseks olemise keskseid küsimusi, vaadeldes ühiskonda enamasti distantsilt.

Antud näitusel eksponeerib Edith Karlson töid, mis käsitlevad kõik sarnast teemat, kuid mille puhul on kasutatud erinevaid lähenemisviise. Kui varasemalt on Karlson lugude jutustamisel kasutanud loomafiguure, siis käesoleval näitusel on kesksel kohal inimese keha ja vaim, tähistades muudatust kunstniku lähenemisviisis.

Kokkuvõttes on mõlema kunstniku töös kaks tähelepanuväärset aspekti, mis on selle näituse kontekstis olulised. Esiteks, on kunstnike poolt valitud materjalid nende mõlema jaoks kesksel kohal. Jass Kaselaan on kasutanud betooni, luues massiivseid skulptuure ning Edith Karlson on kontrastina seganud õrnu ja kergeid materjale, nagu portselan ja silikoon. Teiseks, eksistentsiaalsus on ilmne mõlema kunstniku töödes, luues võimsaid ruumilisi kogemusi. Kunstnikud tegelevad oma subjekti eneseteadlikkuse vaatlemisega, seega on tegemist uurimusega eksisteerimise võimalikkustest, mis pole niivõrd seotud konkreetse olemisviisiga.

Näituse teema ning mõlema kunstniku tööd muutuvad valamis- ja kloonimisprotsessi korduvuse kaudu tugevamaks ja ulatuslikumaks. Näitus eksponeerib kummagi kunstniku isiklikke kunstipraktikaid ja -tehnikaid ning tutvustab ruumi allutades nende lähenemisviisi koostööle pärast seitsme aasta möödumist.

Teksti autor: Agnese Lūcija Pundiņa

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht