Vilen Künnapu Draakoni galeriis

Elin Kard

Esmaspäeval, 26.03.2012 kell 17.00 avab VILEN KÜNNAPU (1948) Draakoni galeriis isiknäituse „2012“.
 
Vilen Künnapu on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 1971. aastal arhitektina. On paljude huvitavate ehitiste autor, koos Ain Padrikuga on ta võitnud auhindu rahvusvahelistel arhitektuurivõistlustel (Artika Keskus Rovaniemis, Soome 1984, eripreemia; West Coast Gateway, Los Angeles, USA, 1988, II preemia; Marja-Vantaa planeering, Soome, 1992, I preemia jt.). Alates 1992. aastast töötab arhitektuuribüroos „Künnapu & Padrik“ (Metodisti kirik, 1994; hotell Radisson SAS 1999; Viru Keskus, 2004; kõik Tallinnas ja Tigutorn Tartus, 2008). Vilen Künnapu on osalenud mitmetel kunsti- ja arhitektuurinäitustel kodu- ja välismaal (sealhulgas „Taiwan Design Expo 2005“, Veneetsia Biennaal 2006 ja 2008, Londoni Arhitektuurifestival 2010). Ta on eksponeerinud näitustel väikesemõõdulisi skulptuure ja arhitektoone ning avalikus linnaruumis suuremõõtmelisi installatsioone.
 
Avataval näitusel eksponeerib Künnapu akvarelle, joonistusi ja installatsiooni. Autori sõnul põhineb näitusekontseptsioon tsentri ja perifeeria omavahelise toime jälgimisel, autorit huvitab eelkõige inimene ja teda ümbritsevad kujundid, inimesele omased voorused ning vead.
 
Näitusega kaasneva kataloogi eessõnas kirjutab Eero Kangor Vilen Künnapust:
 
„Mineviku suured loojad ei ole kunagi piirdunud vaid ühe kunstiliigi viljelemisega.  Tänapäeva kõikehõlmavas multimediaalsuses peab see endiselt paika, kuigi kunsti vahendid on mitmekesistunud ning kunstiliikide piirid ähmastunud. Seda olulisemaks on aga muutunud sõnum ja selle sõnumi tooja.

Laiemalt arhitektina tuntud Vilen Künnapu on kahtlemata kunstnikisiksus kõige avaramas mõttes. Andekas ja omapärane on Villu olnud algusest peale – nii räägivad need, kes teda kauem tunnevad. Leonhard Lapin on kirjutanud, et “peaaegu kõigis Vilen Künnapu realiseeritud objektides võib kohata näiliselt ebaloogilisi seoseid, mis ei ole tüüpilised eesti arhitektidele, kes sooviksid põhjendada iga kruvi.” Sellega on hästi iseloomustatud mitte ainult arhitekt Vilen Künnapud vaid teda kui isiksust. Künnapu arhitektuur on eriline ja see on andnud talle põhjust rind ette lüüa ning oma väljaütlemistega vaenlasi koguda. Suu peale ta kukkunud ei ole, kuid lõpuks on ta siiski pidanud nõustuma vanarahva tõdemusega: “rääkimine hõbe, vaikimine kuld; enne mõtle, siis ütle.” Esialgsest edevusest on saanud hillitsetud alandlikkus Kõiksuse ees.

Pidev tegelemine arhitektuuri tähendusliku pärandiga ja lähenemine iidsetele ja igavikulistele tarkustele on viinud Vilen Künnapu arusaamisele, et kunstnik või looja on ainult vahendaja. Samamoodi nagu preester, nõid, tark või guru. Öeldust on seda saatev öeldamatu veel olulisem. Objekt on see, mis jääb ja kõnetab meie järeltulijaid. Aga see pole kogu tõde. Sellest jääb kunstnikule ja loojale väheks. Et haarata igavikku, peab tulema rahva sekka.“
 
Näitus jääb avatuks kuni 7. aprillini 2012.
 
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
 
Näituseid Draakoni galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht