Kumu kutsub inimesi jagama mälestusi omaaegsetest lemmikkleitidest

Evelina Vedom

Käesoleva aasta septembris avatakse Kumu kunstimuuseumis näitus „Mood ja külm sõda”, mis vaatleb 1950.–1960. aastate rõivastumistavasid ENSVs ning kohaliku moekunsti dialoogi Lääne moega. Näituse ettevalmistamise käigus kuulutab Kumu kunstimuuseum välja publikuprojekti „Minu armastatuim kleit”.

Projektis osalemiseks kutsub Kumu saatma muuseumile foto kleidist, mis pärineb 1950.– 1960. aastatest või 1970. aastate esimesest poolest ning lühikest ülevaadet kleidi saamisloost: kust osteti riie, kuidas valiti tegumood, kes oli kleidi õmbleja või – kui tegemist oli nn valmiskleidiga –, kust ja millal see osteti ning milline sündmus tegi kleidi meeldejäävaks. Kleit võib olla kirjutaja enda oma või kuuluda hoopis kellelegi teisele – näiteks emale, vanaemale või vanatädile.

„Mood on ainuke kunstinähtus, mis hõlmab kogu inimkonda, millega kõigil on tegemist, mida armastatakse või kritiseeritakse. Nõukogude Liidus, kus ajakirjades ning demonstratsioonidel esitletav „täiuslik mood” jõudis vabrikutesse tundmatuseni muutunud kujul, aktiviseerus moe tarbija – võttis lõikelehed, hankis kanga, õmbles ise või lasi õmmelda,” ütles näituse „Mood ja külm sõda” kuraator Eha Komissarov. „Just unistus kleidist – asendamatust rõivaesemest iga naise garderoobis ja selle saamise lugu näitab kõige paremini, kuidas illusioon tegelikkuseks muutus. Need mälestused on meie näituse jaoks väga väärtuslik materjal.”

Kumu kunstimuuseum ootab lugusid koos illustreeriva pildiga e-posti aadressile mood@ekm.ee või posti teel märksõnaga „Mood ja külm sõda”, Kumu kunstimuuseum, Weizenbergi 34 / Valge 1, 10127 Tallinn.

Tähtaeg on 25. juuli 2012.

Kõiki saadetud töid saab publik näitusel elektrooniliselt vaadata. Samuti riputatakse tööd näituse Facebooki kontole. Saadetud pilte ja kirju muuseum ei tagasta.

Täpseid osalemistingimusi vaata Kumu kunstimuuseumi veebilehelt: http://www.kumu.ee/et/component/content/article/8-est/sisulehed/641-mood-ja-kylm-s6da

Näituse meediapartner ajakiri Mood valib saadetud tööde hulgast välja oma lemmikud, mis avaldatakse ajakirja septembri numbris, auhinnaks on ajakirja aastatellimus. Lisaks antakse välja mitmeid üllatusauhindu.

14. septembril 2012 Kumu kunstimuuseumi suures saalis avatav näitus „Mood ja külm sõda” vaatleb 1950.–1960. aastate rõivastumistavasid ENSVs, käsitleb moe ja kunsti vahekorda ning uurib ENSV moekunsti dialoogi Lääne moega. Ida-Lääne vastasseis annab intiimsel tasandil üllatavaid tulemusi, seetõttu võib lugeda moodi kõige edukamaks piiriületajaks külmas sõjas. Mood kui esitlusviis on lähedalt seotud kunsti, disaini ja moodsa arhitektuuriga ning on üks parimaid vahendeid kirjeldamaks aega ja sotsiaalseid protsesse. Sel perioodil moodustasid moemajade utoopiline rõivas ja igapäevased rõivastumistavad sügava veelahkme, mistõttu vaatleb näitus külma sõja algusaegade moeloojaid inspireerinud Diori New Look’i kõrval ka mõningaid tüüpilisi nõukogude rõivaesemeid, nagu kittel ja puhvaika ning nende suhteid kõrgmoega.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht