Kohtla-Nõmmel avatakse holokausti mälestustähis

Katrin Arvisto

Reede keskpäeval avatakse Kohtla-Nõmmel holokausti mälestustähis, mis märgib praeguse kaevandusmuuseumi kõrvale jäävas metsas paiknenud töökomando asukohta.

Kohtla-Nõmmel asus Vaivara koonduslaagri võrgustikku kuulunud Ereda laagri töökomando, mille asukateks olid mitmetest Euroopa riikidest toodud juudi naised ja lapsed. Tollasest vangilaagrist on tänaseks säilinud saekaatri õhitud betoonpõrand.
 
Holokausti paikade tähistamine on seotud 2003. aastal Eesti Vabariigi valitsuse ja Ameerika Ühendriikide valitsuse vahel sõlmitud kokkuleppega, mille eesmärgiks on kaitsta ja säilitada kõigi oma territooriumil elavate või elanud rahvus-, usu- või etniliste gruppide kultuuripärandit. Koostöös Eesti Juudi Kogukonnaga on varasematel aastatel püstitatud mälestustähised Harjumaale Kloogale ja Ida-Virumaale Eredale, Kiviõlisse, Kuremäele ning Vaivarasse, tänavu lisaks Kohtla-Nõmmele ka Aseri ja Soska töölaagrite asupaikadesse.
Mälestuskivide püstitamist rahastab annetuste toel Ameerika Ühendriikide välismaal paikneva kultuuripärandi kaitse komisjon.
 
Edaspidi on kavas paigaldada pikemate selgitavate tekstidega infotahvlid Vaivarasse, Kloogale ning Kalevi-Liivale.
 
Reedesel tseremoonial Kohtla-Nõmmel osalevad Kultuuriministeeriumi asekantsler Anton Pärn, Ameerika Ühendriikide välismaal paikneva kultuuripärandi kaitse komisjoni liige Lee R. Seeman; Austria ja Poola suursaadikud; Iisraeli, Tšehhi ja USA saatkonna esindajad; Ida-Virumaa kohalike omavalitsuste esindajad ning Eesti Juudi Kogukonna liikmed, eesotsas kogukonna esinaise Alla Jakobsoni ja projektijuht Cilja Laudiga.
 

Vaata lisaks:
USA välismaal paikneva kultuuripärandi kaitse komisjon: http://www.heritageabroad.gov/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht