Jüri Kaarma lugemistuba

Juta Kivimäe

Reedel, 16. aprillil kell 17 avatakse Vabaduse galeriis (Tallinn, Vabaduse väljak 6) raamatukujundaja Jüri Kaarma juubelinäitus „Jüri Kaarma lugemistuba”.

Varsti kuuekümneseks saav, olulisse kunstnikedünastiasse kuuluv graafiline disainer on elu jooksul kujundanud tõenäoliselt tuhandeid raamatuid ja muid trükiseid. Kujundaja tööd esindavad klassikalist ettekujutust raamatust, seda samas aegajalt ekspressiivsete võtete või ootamatute detailidega vürtsitades, kuid alati jäädes aastatega läbiproovitud lugejasõbralike põhiskeemide juurde. Kui palju Kaarma raamatuid on jõudnud Eesti traditsioonilise raamatukujundusvõistluse „25 kaunimat” nimekirja, on raske kokku lugeda.
Näitus koosneb kolmest osast: kõigepealt Kaarma tööde väljapanek, mis tavalise raamatunäituse, kus teosed paiknevad hermeetilistes vitriinides, asemel on lavastatud lugemistoana, kus iga soovija võib raamatuid sirvida või miks mitte ka mõnda neist pikemaks lugema jääda. Raamat on ennekõike inimesele lähedane füüsiline objekt, mitte eemaltvaatamist nõudev kunstiteos.
Teise osa moodustab Jüri Kaarma uus töödesari, mis eksponeerib fiktiivse raamatusarja kaanekujundusi. Kuid see pole niisama sari, kõik autorid, mitukümmend Eesti kultuuri- ja ühiskonnategelast tahaksid või vähemalt võiksid selliste pealkirjadega teoseid kirjutada. Kaarma on ju tuntud kui suurte sarjade kujundaja, näiteks võiks tuua Eesti Keele Instituudi sõnaraamatud või Avatud Eesti Raamatu filosoofiateosed.
Kolmandaks saab näha noorema põlve kunstnike ja disainerite pühendustöid, mis esitavad nende suhet Kaarmasse ja tema töödesse. Paljud peavad teda oma õpetajaks, kuigi ametlikult on ta väga vähe pedagoogitööd teinud.
Näituse kuraator on Tõnu Kaalep, kujundajad Jüri Kaarma ja Tõnu Kaalep.
Näitust toetavad Kultuurkapital ja Kunstnike Liit.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht