Ivar Veermäe Hobusepea galeriis

Elin Kard

Kolmapäeval, 14.03.2012 kell 18.00 avab IVAR VEERMÄE (1982) Hobusepea galeriis isiknäituse „Vahendatuse võim / The Power of Mediation“.

Enamus kogemusi ja suhteid saab võimalikuks vahendatuse kaudu. Ka informatsiooni edastamine on otsene vahendatusprotsess ning seega annab vahendajatele võimu, kuidas seda edastatakse ja taastoodetakse.

Tehnoloogia puhul väljendub vahendatus materiaalses disainis ning immateriaalses kasutajaliideses.
Vahendatuse uurimisel jõuan omamoodi mõistmatuseni, kus tehnoloogia on peidetud keele alla, mis võikski anda vahendatusele mõju ning võimu. McLuhani järgi sisaldab iga uus meedium eelnevaid meediumeid ning (suuline) keel oli esimene meedium, mis võimaldas inimesel oma keskkonda uuel moel kogeda ja kasutada. Keskendun näitusel reklaamikeelele, mille läbi uue tehnoloogia hüvesid tutvustatakse. See lähtub enamjaolt inimese kogemusest. Isiklik tehnoloogia ning ekraanid hakkavad järjest suuremat tähtsust omama ning kohati muutuvad iseenesestmõistetavateks. Tehnoloogilised objektid ning võrgustikud tunduvad järjest enam personaalseks muutuvat, kuid nende kasutus on suurel määral defineeritud objektide ning keskkondade loojate poolt. Keha – objekti suhte määrab selle kujundus ning kasutajaliides.

Virtuaalsete keskkondade puhul võib tunduda, et enamus tegevus toimub immateriaalselt, kuid samas muutub materiaalsus järjest tähtsamaks. Näiteks personaalsete seadmete või siis massiliikumiste korral. See muudab ka avalikku linnaruumi kogemist. Peale isikliku ühendusesolemisega on tekkinud uusi massiliikumisi, mille olemasolu sageli tehnoloogia läbi põhjendatakse. Ühelt poolt on see ka õigustatud nagu näiteks avalike ruumide okupeerimise kordineerimise puhul. Kuid kogu vaba(st)duslaine sees on ka oht, et tehnoloogia muutub okupeerivaks elemendiks ning käitumise mõjutajaks.

Ivar Veermäe

Ivar Veermäe on lõpetanud 2003. aastal Tallinna Sidekooli, 2009. aastal Eesti Kunstiakadeemia fotograafia eriala bakalaureuseõppe ja täiendanud end Duisburg-Esseni Ülikoolis Saksamaal. Hetkel õpib Berliini Weissensee Kunstikõrgkooli ruumistrateegiate magistriõppes.

Näitus jääb avatuks kuni 26. märtsini 2012.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näituseid Hobusepea galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Tänud: Krzysztof Debicki, Brad Downey, Lutz Henke, Lauri Liinev, Kadri Veermäe, Tiit Veermäe.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht