Esilinastub Eesti-Soome dokumentaalfilm “Soome lahe õed”

Kristel Karu-Kletter

Imbi Paju uus ajaloolis-psühholoogiline dokumentaalfilm ”Soome lahe õed” (60 min) esilinastub novembris Helsingis, Tallinnas ja Brüsselis. Film räägib loo Eesti ja Soome naiskodukaitsjate ja kodutütarde (lottade, sm: pikkulotat) 1920-ndatel aastatel alguse saanud koostööst, mille katkestas Teine maailmasõda ja Eesti okupeerimine Nõukogude Liidu poolt.

Filmi valmimise aasta 2009 on tulvil süngeid tähtpäevi. Märtsis möödus 60 aastat, kui Eestit tabas teine suur küüditamine nõukogude okupatsioonivõimude poolt, augustis 70 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti – hukatusliku Hitleri ja Stalini liidu – sõlmimisest. Seitsekümmend aastat tagasi septembris alustasid kaks liitlast sõda Poola vastu, novembris ründas Nõukogude Liit Soomet ja algas Talvesõda.

Filmis esinevate Eesti ja Soome naiste meenutused, mida ilmestavad haruldased arhiivimaterjalid, kaardistavad väikese inimese ja riigi haavatavust suurte totalitaarsete riikide poliitilises mängus.
Filmikaadritelt näeme totalitarisimi tõusu 1930-ndate aastate Euroopas, demokraatia allakäiku ja massipsühhoosile alistumist. Filmis ”Soome lahe õed” esinevad vanad naised on kogenud raskeid aegu, kuid oma sooja ja inimliku olemusega annavad nad vaatajale lootusetunde, et hea võidab kurja. Nende inimlikkuse valguses tõuseb esile inimkonna pimedam pool – see, mis ilmneb poliitilises vägivallas, kus inimesed sunnitakse vaikima, endasse tõmbuma ja unustama.

Minevik seob end tänapäevaga, kui meie ees on ekraanil endine kodutütar (pikkulotta), minister Elisabeth Rehn ÜRO eriesindajana kriisipiirkondades tsiviilohvreid abistamas. Film näitab, kuidas sõjaga seotud vägivalla mustrid korduvad sõltumata ajast.

Režissöör, kirjanik ja ajakirjanik Imbi Paju on äratanud rahvusvahelist tähelepanu oma auhinnatud dokumentaalfilmi “Tõrjutud mälestused”
(Memories Denied, 2005) ja samanimelise raamatuga. Paju on esinenud oma filmi ja raamatuga paljudel rahvusvahelistel filmifestivalidel, raamatumessidel ning ajalooseminaridel ja aidanud moodustada arusaama totalitarismi olemusest. Filmi premeerimisel on tõstetud esile Paju oskust tuua visuaalselt esile mineviku traumasid, mida sõnadega on raske kirjeldada. 2009. aasta kevadel ilmus Soomes Imbi Paju ja kirjanik Sofi Oksaneni ühine artiklite kogumik „Kõige taga oli hirm. Kuidas Eesti kaotas oma ajaloo ja kuidas see saadakse tagasi.“

Filmi ”Soome lahe õed” esilinastus Soomes toimub 2. novembril Helsingi kinos Maxim (saal nr 1) Kluuvikatu 1.
Kell 14.00: seanss pressile, kohal režissöör Imbi Paju ja produtsent Tiina Butter.
Kell 17.00: esilinastus, sõnavõtud: Eesti suursaadik Soomes Merle Pajula, ÜRO inimõiguste eriesindaja Elisabeth Rehn ning poliitikaajakirjanik Erkki Toivanen.

Filmi esilinastus Eestis toimub 3. novembri kell 18.00 Tallinnas kinos Sõprus (Vana-Posti 8). Sõnavõtud: Soome suursaadik Eestis Jaakko Kalela ja Elisabeth Rehn.

Esilinastused mõlemal pool Soome lahte toimuvad koostöös Eesti Instituudi, Soome Instituudi, Eesti suursaatkonna, Soome suursaatkonna, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse, Tuglase Seltsi ja Soome Eesti Ühingute Liiduga.

”Soome lahe õed” linastub Soome televisiooni 5. kanalil FST soomekeelsete subtiitritega 30. novembril kell 21.50, kordus 05. detsembril kell 14.25.
Filmi esilinastus Brüsselis Euroopa parlamendis toimub 17. novembril.
kell 18.30.

Filmi treiler: http://www.youtube.com/watch?v=fwdLSde8h00

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht