Adamson-Ericu muuseum kutsub osalema teemaõhtute sarjas “Kultuurirännakud Adamson-Ericuga”

Evelina Vedom

Teisipäeval, 20. märtsil kell 18 toimub sarja esimene teemaõhtu „Adamson-Ericu loomereisid Põhjamaades”. Kunstiajaloolane Kersti Koll tutvustab Põhjamaade kajastusi Adamson-Ericu loomingus, kontsertosas esitab muusik Tuule Kann norra, rootsi ja soome rahvamuusika peegeldusi eesti kandlel ja ungari vilel. Õhtu lõpetuseks pakub Eesti parim noorkokk Joonas Koppel maitsemeeltele naudingut ja avab Põhjala köögi eripära. Osalemine on eelregistreerimisega, pääse teemaõhtule maksab 20 eurot.

„1930. aastate teisel poolel oli Adamson-Ericul oma aja kohta erakordselt suurejooneline personaalnäituste sari Skandinaavias, mis leidis ka väga laialdast vastuvõttu ning analüüsimist mitmete Soome ja Rootsi tuntud kunstiteadlaste ja -kriitikute poolt. Eesti kunstiajaloos on need näitused märgilise tähendusega ka seetõttu, et täismahuliste personaalnäitusteni välisriikides jõudsidki sel perioodil vaid Eduard Wiiralt ja Adamson-Eric,” ütles kunstiajaloolane ja Adamson-Ericu kuraator Kersti Koll. „Mitmel suvel meelitas Põhjala loodus ja head sõbrad kultuuriringkondadest Adamson-Ericut koos tekstiilikunstnikust abikaasa Mariga Soome suvitama ja maalima. Lisaks põhjamaise looduselamuse jäädvustamisele on Adamson-Eric portreteerinud ka Soome kultuuritegelasi, näiteks Nobeli preemia laureaati kirjanik Frans Eemil Sillanpääd.”

Teemaõhtul tutvustab kunstiajaloolane Kersti Koll Adamson-Ericu loomereise Soome, Rootsi ja Norrasse. 1920.–1930. aastatel oli Adamson-Ericul pikaajaline ja tihe side Põhjamaadega: 1928. aastal esines Adamson-Eric koos Kristjan Tederi ja Eduard Wiiraltiga Oslos Blomqvisti galeriis Pariisi Eesti Kunstnikkude Grupi nime all. Järgmisel aastal ostis Ateneum oma kogusse Eesti kunstinäituselt Helsingis tema maali „Siuts Barbaruse portree”. Teemaõhtul vaadeldakse, kuidas sealne kunstikriitika Adamson-Ericu loomingut on analüüsinud, ning toetudes kunstniku mahukale ja värvikale kirjavahetusele saadakse väga inimlik ülevaade Adamson-Ericu tähelepanekutest teise kultuuriruumi toimemehhanismide kohta.

Kontsertosas esitab ja kommenteerib muusik ja kandleõpetaja Tuule Kann Põhjala mõjutusi eesti pärimusmuusikas ja vastupidi. Kuulatakse norra, rootsi ja soome rahvamuusika peegeldusi eesti kandlel ja ungari vilel.

Sarja partneriks toidukultuuri vallas on MTÜ Eesti Kulinaaria Instituut.

Kunstnik Adamson-Ericu (1902–1968) 110. sünniaastapäevale pühendatud teemaõhtute sari keskendub ereda isiku loomingut mõjutanud paikadele Euroopas. Kunstiteadlased Kersti Koll ja Ülle Kruus esitlevad vastava piirkonnaga seotud teoseid ja kogutud teavet ning kunstniku enda kirja pandud mõtteid. Esitatakse vastava paikkonna muusikat ja pakutakse nende maade toitu ning jooki. 2012. aastal korraldab Adamson-Ericu muuseum, aadressil Lühike jalg 3, neli õhtut: Põhjamaade õhtule järgnevad 8. mail Prantsusmaa õhtu ning sügishooajal Kreeka ja Hispaania õhtu.

Kuna kohtade arv on piiratud, palume osalemissoovist teatada hiljemalt 16. märtsiks 2012 e-kirjaga aadressil: adamson-eric@ekm.ee

Lisateave: www.ekm.ee/adamson

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht