Bruno Mölder räägib inauguratsiooniloengul vaimuseisundite omistuste tõesusest ja funktsioonist

 Foto Andres Tennus/Tartu Ülikool

Bruno Mölder

Foto Andres Tennus/Tartu Ülikool

Teisipäeval, 18. veebruaril kell 16.15 räägib Tartu Ülikooli vaimufilosoofia professor Bruno Mölder ülikooli aulas sellest, kas sellised vaimunähtused nagu uskumused, mõtted ja tahtmised on olemas ning kuidas neid tuleks käsitada. Inauguratsiooniloeng „Kas vaim on fiktsioon?“ toimub eesti keeles. 

Kui läheneda teemale vaimufilosoofia antirealistlikust küljest, siis saab vaimu vaatlemisel lähtuda nii interpretivismist kui ka fiktsionalismist. „Mentaalse fiktsionalismi järgi sarnaneb mentalistlik kõnepruuk fiktsiooniga. Mõni fiktsionalismi versioon ei pea vaimuseisundite omistuste tõesust üldse esmatähtsaks, teistes fiktsionalismi variantides on sellised omistused tõesed üksnes rahvapsühholoogilise fiktsiooni raames. Interpretivism aga kohtleb vaimuseisundeid mõisteliste konstruktsioonidena, mida kasutame oma käitumise tõlgendamiseks,“ selgitas Bruno Mölder.

Inauguratsiooniloengus võrreldaksegi interpretivismi ja fiktsionalismi ning vaetakse nende tugevaid ja nõrku külgi. Selle käigus käsitletakse tähtsaid küsimusi vaimuseisundite omistuste tõesuse ja funktsiooni kohta.

Bruno Mölder on saanud 1997. aastal Tartu Ülikoolist bakalaureusekraadi nii filosoofias kui ka psühholoogias ning 1999. aastal teadusmagistrikraadi filosoofias. Ta on täiendanud end filosoofia alal Suurbritannias Oxfordi Ülikoolis ja omandanud filosoofiamagistri kraadi Cambridge’i Ülikoolis. Doktorikraadi kaitses professor 2007. aastal Saksamaal Konstanzi Ülikoolis.

Alates 2004. aastast on Mölder töötanud Tartu Ülikoolis, sealhulgas 2011.–2016. aastal teoreetilise filosoofia vanemteaduri ning 2016.–2019. aastal teoreetilise filosoofia dotsendina. Alates 2019. aastast on Mölder vaimufilosoofia professor, samuti filosoofia osakonna juhataja ning filosoofia ja semiootika instituudi juhataja. Tema peamised uurimisteemad on interpretivism vaimufilosoofias, subjektiivne aeg ning tavamõistusliku ja teadusliku vaimukäsituse vahekord. Peale teadustöö on ta tegelenud filosoofia populariseerimisega ja tõlkinud analüütilise filosoofia tekste.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht