Birgit Pählapuu “Kärbeste mäss” HOP galeriis

Reedel, 23. septembril kell 18.00 avatakse HOP galeriis klaasikunstnik Birgit Pählapuu näitus „Kärbeste mäss“.

Kärbse sümboolika on pigem kurjakuulutav, kuid sellest hoolimata või just selle tõttu on see muusaks ka paljudele kirjanikele: vaenu ja verejanu või tüütuse ja vastikuse sümbolina, sümpaatse vestluskaaslasena või kõikenägeva silmana seinal – nii kirjeldab oma avatavat näitust klaasikunstnik Birgit Pählapuu.

Pählapuu puhul tähistab kärbes mässu kõige ja kõigi vastu, kuid ka üleskutset teineteise mõistmiseks. Provokatsiooni ja mässu temaatikaga tegelev seeria avataval näitusel kasutab unest ärganud kärbse kujundit tõstatades küsimuse, kas saaksime kellegi hävitamise asemel ehk rahulikult koos eksisteerida?Kuigi Pählapuu on eelkõige klaasikunstnik, on tema looming tihedalt läbi põimunud fotograafia ja installatsiooniga. Ka installatiivne “Kärbeste Mäss” koosneb leekpõleti- ja neoontehnikas valminud tiivulistest, kes on asetatud fototaustale ning valgele akrüülile. Galerii erinevatele pindadele paigutatuna tekitavad need kahtlemata pealevalguva ja ahistava tunde: kärbsed on tõusnud üles inimkonna kiuslikkuse vastu, nii et mäss on muutunud kahesuunaliseks. Samas sümboliseerib nende piimjas või läbipaistev toon rahu, kuigi ka valge värv võib olla muutumises. Nii jäetaksegi vaatajale vabad käed hoopis teiste tõlgenduste ja tähenduste loomiseks. Igal juhul ärgitab autor oma teosega vaatajat väljuma isiklikust mugavusstsoonist.

“Kärbeste Mässu” üksikuid töid on varem esitletud grupinäitusel Georgias ja ArtVilniuse kunstimessil. Mässu temaatika on Pählapuud inspireerinud varemgi: seerias “Minu Vaikiv Protest” väljendas ta neoonklaasi ja fotomontaaži kombinatsioonis inimloomuse sisemist ja vägivallatut vastuhakku, mõttejõudu, mis võib olla võimsam kui protestimarss tänaval.

Birgit Pählapuu (1981) on omandanud nii magistri- (2016) kui bakalaureusekraadi (2010) Eesti Kunstiakadeemias klaasikunsti erialal, lisaks täiendanud end Praha Kunstide, Arhitektuuri ja Disaini Akadeemias (2008) ning omandanud bakalaureusekraadi (2002) Estonian Business School’is rahvusvahelise ärijuhtimise erialal. Ta on osalenud leekpõletuse meistriklassides ning videograafia, liivsöövituse ja vitraažakende kursustel nii Eestis, Soomes kui ka Itaalias. Kodu- ja välismaistel näitustel on Pählapuu osalenud alates 2008. aastast. 2007. aastal pälvis ta Maks Roosma nimelise loomingulise stipendiumi ja alates 2010. aastast kuulub Eesti Klaasikunstnike Ühendusse. Lisaks oma isiklikule kunstnikukarjäärile on Pählapuu Okapi Galerii üks asutajatest ja eestvedajatest.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Krutski Brand.

ituseid HOP galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

HOP galerii

Hobusepea 2, 10133 Tallinn

N–T 11.00–18.00

hopgalerii.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht