Alasti Hemingway Pärnus

Waldo Peirce. ErnestHemingway

Pole kuigi palju kirjamehi, kes end lühijutuga maailmakirjandusse raiunud oleks. Ernest Hemingway oma „Vanamehe ja merega“ 1952. aastal seda aga tegi. Lugu vanast kalurist, kelle purjepaadi hiigelkala mööda Golfi hoovust ulgumerele vedas, kuulis Hemingwy 1932. aastal Havannas. Kulus paarkümmend aastat, et kuuldud loost küpseks igavikuline kirjandusteos inimese võitlusest stiihiaga. Vahepeal jõudis kirjanik käia Hispaania kodusõjas ning hoomata II ilmasõja õudusi. Jõudis sündida ka romaan „Kellele lüüakse hingekella“. Ja kuigi „Vanamees ja meri“ maalib vaid dramaatilise pildi oma elu suurima kala püüdnud mehest, kelle õnne hävitavad verejanulised haid, räägib Hemingway palju enamast kui vaid ühest erandlikust juhtumist ookeanil.

Nobeli preemia lauraadi Ernest Hemingway sünnist möödus juulikuus 120 aastat ning suvepealinna Pärnusse jõudis ta üsna erilisel moel. Tuli aadamaülikonnas. Noore mehena, Mehhiko lahelt, alasti kalastamast. Tänu oma sõbra, tuntud ameerika kunstniku Waldo Peirce hõbedastele fotodele.

Peter Diem

Pierce pärandas need unikaalsed ülesvõtted oma pojale Michaelile, see omakorda kinkis pildid hollandi kunstnikule Peter Diemile. Diem aga maalis ladina-ameerikalike päikse-taeva-mere-värvidega sarja alasti Hemingwayd püüdmas oma elu suurimat kala. Väljapaistva hollandi kunstniku Peter Diemi ammune soov oli tuua see maalisari ja Peirce fotolugu alasti Hemingwayst Eesti suvepealinna ning kuni 1. septembini saabki seda nautida Uue Kunsti Muuseumis, XXVI aktinäituse „Mees, Naine, Vabadus“ kahes saalis.

Mu head sõbrad!
Prantslastel on kõnekäänd – meie sõprade sõbrad on meie sõbrad. Minu kauane sõber on Peter Diem, tema sõber USAS on Michael Peirce, Michaeli isa oli Waldo Peirce, tema sõber oli omakorda Ernest Hemingway.
Niisiis, sõbrad! Palun tulge reedel, 16. augustil kell 5 õhtul Uue Kunsti Muuseumisse, et vaadata audiovisuaale Hemingwayst ning Diemist. Et arutleda koos kirjanike Rein Veidemanni ja Jüri Talvetiga teemal – kes ikkagi oli Hemingway, kui suur on tema panus maailmakirjandusse ning kes on meie tänased hemingwayd eesti kirjanduses? Tulla lubas ka minister Rein Lang muljetega Hemingway kodust Key Westis ning kinolinale astub Hemingway reinkarnatsioon Spencer Tracy esituses 1958. aastal sündinud filmist „Vanamees ja meri“.
Niisiis – ootame kohtuma meie kõigi ühise sõbra Ernest Hemingwayga!

Teie Mark Soosaar
Uue Kunsti Muuseum
Esplanaadi 10, Pärnu
www.mona.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht