Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis avatakse Baltimaade rahadele pühendatud näitus „100 aastat: litid, latid, kroonid“

Meenutamaks kunagisi rahvusvääringuid, avasid Baltimaade muuseumid 2022. aasta sügisel Vilniuses ühise suurnäituse. Pärast vahepealset eksponeerimist Riias jõuab see 15. juunil Tallinnas Eesti vaataja ette.

 Möödunud aastal möödus meie lõunapoolsetel kaasteelistel Lätis ja Leedus nende rahvusvääringute lati ja liti loomisest sada aastat. Ja ehkki Eesti kroon sündis pisut hiljem, oli meilgi põhjust samal ajal meenutada krooni taastulemise 30. aastapäeva. Vahepeal on nii kroonid kui ka latid ja litid küll saanud ajalooks, kuid see ei tee oma raha tähtsust Balti riikide jaoks olematuks.

Väljapanek võtab ette teekonna läbi kolme Balti riigi ja kahe ajajärgu, mil nad jagasid sarnast poliitilist, rahanduslikku ja ideoloogilist saatust. Oma raha kehtestamine ja taastamine kulges Balti riikides sarnaselt, mis ajendab ka sarnaseid küsimusi: kuidas rahvusvääringud loodi; kus ja kuidas pangatähti ja münte toodeti; mida me iseseisvate riikidena püüdsime oma rahaga ülejäänud maailmale öelda ja milliseid olulisi väärtusi väljendada; ning lisaks – kas leidus alternatiive, st kas meie raha nimed ja kujundused oleksid võinud olla teistsugused? Viimane, ehk nostalgilinegi küsimus on, kas rahvusvääringute lugu on nüüd lõppenud? Vastused neile küsimustele avavad meie oma raha mitmetahulise ajaloolise, poliitilise, majandusliku, kultuurilise, ideoloogilise ja kunstilise tähenduse.

Näha saab sadu esemeid paljudest Baltimaade muuseumitest, arhiividest ja erakogudest. Nii mõnedki eksponaadid jõuavad külastajani esmakordselt. Näitus pakub huvi niihästi erialainimestele, õppuritele kui ka kõigile asjaarmastajatele.

Näitus jääb Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis avatuks 10. detsembrini 2023.

Kuraatorid: Dalia Grimalauskaitė (Leedu rahvusmuuseum), Mārtiņš Vāveris, Dr. Kristīne Ducmane (Läti rahvuslik ajaloomuuseum), Ivar Leimus (Eesti Ajaloomuuseum), Siiri Ries, Maie Uustalu (Eesti Panga Muuseum)

Originaalkujundus: Jurga Karosaitė

Eesti näituse graafiline disain: Kätlin Tischler-Süld (Eesti Ajaloomuuseum)

Kunstnik: Aime Andresson (Eesti Ajaloomuuseum)

Arhitektuurne kujundus: Sandra Šlepikaitė, Giedrė Narbutienė

Projektijuht: Triin Kerge (Eesti Ajaloomuuseum)

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht