HTMi veerg: Keelevaldkonnale tähendusrikas aasta 2019

Piret Kärtner, keeleosakonna juhataja

Vabariigi valitsus on andnud haridus- ja teadusministeeriumile ülesande koostada Eesti keelepoliitika põhialused. Riigikogu kinnitatavas dokumendis on esitatud valdkonna tulevikuvisioon, sõnastatud eesmärgid ja suunad. Kui eesti keele arengukavades on seni käsitletud keelevaldkonda kitsalt, siis poliitika põhialused hõlmavad keelevaldkonda laialt: lisandub keelega seonduv kõigist valdkondadest ehk lõimimine, regionaal-, tööturu-, välis-, haridus- ja teaduspoliitika jms. Põhialuste koostamine on alanud, arutelud teiste ministeeriumide ja koostööpartneritega käivad ning kõik keelesõbrad ja -huvilised saavad oma ettepanekud panna virtuaalsesse postkasti ministeeriumi veebilehel www.hm.ee/keelekava. Loodame üheskoos anda panuse eesti keele, kultuuri ja omariikluse kestlikkusse ning mitmekeelsuse väärtustamisse.

Eesti keelepoliitika põhialuseid koostame tähendusrikkal aastal. Haridus- ja teadusministeerium on kuulutanud 2019. aasta eesti keele aastaks, et tähistada arvukate mitmekülgsete ettevõtmistega eesti keele seadustamist riigikeelena sada aastat tagasi ning pöörata inimeste tähelepanu keele arengule, kasutamisele, õppimisele ja kaitsele.

Keeleaasta kalendris on mitmeid huvitavaid sündmusi, lisaks konverentsidele ja seminaridele keeletoimetustalgud, Riia-Tartu matk, ülemaailmne eesti keele õppimise nädal, tutvustatakse ja tunnustatakse keeleinimesi, -majandust ja -õpetajaid. Rahvusringhääling kajastab keeleteemasid nii televisioonis kui ka raadios tavalisest rohkem. Eesti keele aastat aitavad läbi viia paljud institutsioonid ja organisatsioonid, mis kõik peavad eesti keelt omaseks ja oluliseks. Oma panuse annavad Eesti Keele Instituut, Emakeele Selts, Eesti Instituut, Eesti Emakeeleõpetajate Selts, Eesti Keeletoimetajate Liit, Eestikeelse Hariduse Selts ja paljud teised.
2018. aasta lõpus võime tõdeda, et eesti keel on tugev ja arenenud keel. Keele säilimiseks ja arenemiseks on vaja keelt pidevalt kasutada. Suhtluskeele ja sõnade valik on igaühe enda teha ning näitab keelekasutaja suhtumist. Kasutage eesti keelt igal võimalusel, igas valdkonnas ja olge eesti keele üle uhked!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht