HTMi veerg

KADRI SÕRMUS, HTMi keeleosakonna eesti keele nõunik

2017. aasta alguses edastab haridus ja teadusministeerium valitsusele heakskiitmiseks soovi asuda koostama „Eesti keelestrateegiat aastateks 2018–2027“. Heakskiit saadud, asub HTM koos keelevaldkonna esindajate, ekspertide, teadlaste, arvamusliidrite ja uurijatega seadma järgmise aastakümne keelepoliitilisi sihte. Uus keelestrateegia on keelepoliitiliste dokumentide „Eesti keele arendamise strateegia (2004–2010)“, „Eesti keele arengukava 2011−2017“ ja „Eesti võõrkeelte strateegia 2009–2015(17)“ jätk ning seotud „Rahvuskaaslaste programmiga 2014–2020“. Arengukavade rakendamisega on küll palju saavutatud, ent tulevik esitab ka keelevaldkonnas aina uusi väljakutseid.
Eesti keele staatus on küll seadus­andlusega tagatud, kuid eesti keele maine ei ole kõigis tegevus­valdkondades, sihtgruppides ja Eesti piirkondades ühtlaselt tugev. Eesti keele maine tugevdamisel tuleb teha sihipärast ja süsteemset tööd. Strateegia esmane siht ongi eesti keele staatuse hoidmine ning eesti keele maine tugevdamine.
Eesti keele jätkusuutlikkuse tagamiseks olulised platvormid, rakendused, keskkonnad, sõnaraamatud, õppematerjalid ning andmebaasid vajavad arendamist, nende kättesaadavus ja kasutusmugavus parandamist. Eesti keele elujõulisuse kindlustamiseks ja meetmete õigeaegseks planeerimiseks, keeleseisundi ja -muutuste hindamiseks tuleb läbi viia seireid ning uuringuid. Keeletaristu teaduspõhine arendamine on strateegias teine oluline tegevus­suund.
Eesti keele ja võõrkeelte õppimise võimalused ja õpetamise tase ei ole kõigis Eesti piirkondades ühtlaselt head ja igale sihtgrupile võrdselt kättesaadavad. Puudulik keelteoskus piirab aga kodanikuühiskonnas osalemist, on takistuseks haridusteel, kahandab konkurentsivõimet ja võimalust maailma infoväljast osa saada. Uue strateegia kolmas siht on eesti keele ja võõrkeelte õppimise võimaluste avardamine ning heakeelsuse väärtustamine.
2017. aastal kutsume kõiki mõtlema, kuidas säilitada ning kindlustada eesti keele staatus ja maine, tagada eesti keele elujõud ja toimimine igas eluvaldkonnas ning väärtustada keelteoskust.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht