Teatri aastaauhindade laureaadid 2013. aasta loomingu eest

Auhinnad anti üle 27. märtsil rahvusvahelise teatripäeva peol Tallinna Linnateatris.

AASTA LAVASTUS
„Tannhäuser” (rahvusooper Estonia, lavastaja Daniel Slater, kunstnik Leslie Travers, dirigendid Vello Pähn, Jüri Alperten ja Mihhail Gerts, valguskunstnik Anton Kulagin, liikumisjuht Kati Kivitar).

SÕNALAVASTUSED
Lavastaja auhind Madis Kalmet – lavastused „Titanicu orkester” (MTÜ R.A.A.A.M), „Leegionärid” (Rakvere teater), „Kassirabal” (Tallinna Linnateater).

Kunstniku auhind
Ene-Liis Semper – kujundus lavastustele „Ilona. Rosetta. Sue”, „Enesetapja”, „Iga eht südamelöök” (teater NO99).

Naispeaosa auhind
Kersti Heinloo – preili Julie lavastuses „Preili Julie” (MTÜ Kell Kümme).

Meespeaosa auhind
Peeter Jürgens – vanaisa lavastuses „Vanad ja noored” (Ugala).

Naiskõrvalosa auhind
Marika Vaarik – osatäitmised lavastustes „Ilona. Rosetta. Sue” ja „Iga eht südamelöök” (teater NO99).

Meeskõrvalosa auhind
Meelis Rämmeld – Tuvi lavastuses „Sajand”, Nikolai Ogarjov lavastuses „Utoopia rannik. III osa. Kaldale heidetud” (Ugala).

Sõnalavastuste žürii eriauhind
„Tiina Tauraite traktor” (MTÜ Kolhoos) – meeldiva ühendamise eest kasulikuga.

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind
Eero Epner – artiklid „Avalikkus ja teater” (Sirp 24. I), „Hetkelisusest sündiv vabadus” (Sirp 29. VIII),  „Brutaalne prints” (Sirp 14. XI).

Sõnalavastuste muusikalise kujunduse või originaalmuusika auhind
Veiko Tubin – originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastustele „Kolm vihmast päeva” ja „Offline” (Tallinna Linnateater).
Urmas Lattikas – originaalmuusika lavastusele „Kollaborandid” (Eesti Draamateater).

Salme Reegi nimeline auhind
Haide Männamäe ja Toomas Tross – autori-, lavastaja- ja näitlejatöö klounipaari Piip ja Tuut väljatöötamise ning ampluaa pideva avardamise eest, sealhulgas lavastuses „Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu” (teater Piip ja Tuut).

Priit Põldroosi nimeline auhind
Ene Paaver – teatriraamatute, sealhulgas Eesti Draamateatri näidendiraamatute sarja järjepideva ja süvenenud, detailitäpse ja autoritundliku toimetamistöö eest. Samuti tunnustades tema algatust ja hoolt algupärase näitekirjanduse regulaarsel tutvustamisel ja autorite lähendamisel lavapraktikale „Esimese lugemise” raames.
Tõnu Tepandi – pikaaegse pedagoogitöö eest kõnetehnika ja lavakõne õppejõuna, mille käigus ta on loonud hääle ja mängu vastastikusel tihedal seosel põhineva isikupärase meetodi. Samuti arvestades rohket harjutusmaterjali sisaldavat ja autori n-ö häälefilosoofiat avavat raamatut „Alguses oli hääl” (2012).

MUUSIKA-, BALLETI- JA TANTSULAVASTUSED

Muusikalavastuse auhind
Mati Turi – Tannhäuseri tegelaskuju kõrgetasemeline vokaalne teostus Richard Wagneri ooperis „Tannhäuser” (rahvusooper Estonia).
Vanemuise teatri lavastusmeeskond, orkester ja trupp – Pjotr Tšaikovski ooperi „Jevgeni Onegin” kunstiliselt nauditav esitus.

Balletilavastuse auhind
Hayley Blackburn – nimiosa balletis „Raimonda”, Belle lavastuses „Kaunitar ja koletis” (Vanemuine).

Tantsulavastuse auhind
Kristjan Rohioja „Electronic City” – koreograafiline üllatus, õrn ja tundlik poeetiliste metafooridega lavalugu; suurepärane töö esitajate Maiken Schmidti ja Ago Sootsiga, kes tantsisid detailid suureks (VAT-teater).

Muusika-, balleti- ja tantsulavastuste žürii eriauhind
Ansambel Resonabilis ja Ott Aardam – Kristjan Kõrveri kammerooperi „Raud-Ants” omanäoline lavastuslik teostus ja nõudliku muusikalise partituuri ettekandmine (Mustjala festival, Saaremaa ooperipäevad).

Georg Otsa nimeline auhind
Ain Anger – erakordsed saavutused maailma ooperi- ja kontserdilavadel, unustamata sealjuures oma kodupublikut. Lavastused „Faust” ja „Tannhäuser” ning „Põlvkondade gala” rahvusooperis Estonia, kontserdid „Kaks bassi, kaks kirikut” (koos Jaakko Ryhäneniga), esinemised Saaremaa ooperipäevadel ja Birgitta festivalil („Don Giovanni” ja „Lohengrin”).

Natalie Mei nimeline auhind
Ene-Liis Semper – jõulise ja julge lahenduse eest klassikalise ooperiteose visuaalsel tõlgendamisel (Charles Gounod’ ooper „Faust” rahvusooperis Estonia).

Ants Lauteri nimeline auhind
Näitlejaauhind
Indrek Ojari – Mark Styler, „Aju jaht”; Boka, „Pál-tänava poisid”; Konduktor, Mihhaila Petrovitš, Stepan Stepanovitš Tšubukov, Luka, „Maailmale nähtamatud pisarad”; Antoine, „Üsna maailma lõpus”; Näitleja, Isa vaim, Kultuurihuviline saatejuht, „Hecuba pärast”; Zakirov, Keegi juhatusest, „Ohvrit mängides”; Jake Quinn, „Kivid sinu taskutes”; Henri, „Boob teab”; Maria, „Tšapajev ja Pustota” (Tallinna Linnateater); osatäitmine lavastuses „Vahepeatus” (MTÜ R.A.A.A.M).
Lavastajaauhind
Mart Koldits – „Tšapajev ja Pustota”, „Metamorfoos”, „Loomade farm”, „Rätsep”, „Päike soojem, taevas sinisem”, „Ohvrit mängides”, „Pál-tänava poisid” (Tallinna Linnateater); „Pidu” (Nukuteater); „Hüppajad” (Vanemuine); „Proffet” (suveprojekt koostöös Albu vallaga); „Kummitus masinas” (Von Krahli teatri ja lavakunstikooli XXIV lennu koostöö); „Ihade osakond” ja „Simulaakrum” (Von Krahli teatri ja Eesti Kunstiakadeemia stsenograafiatudengitega).
Kristallkingakese auhind
Rene Köster – soololavastuse „Tzion” (Kanuti gildi saal) eest. Lavastus on kantud sügavalt läbi tunnetatud isiklikust kogemusest ja esitatud intensiivse kirglikkusega, kehaliselt väljendusrikkalt ja ausalt.
Pääru Oja – Aleksandr Herzen, „Utoopia rannik. I osa. Teekond” (Tallinna Linnateater); Dennis Dutton, „Vertikaaltund”; T. Stedman Harder, „Saatuse heidikute kuu”; noor poiss, „Kaevuritest kunstnikud”; Silbe, „Kevadine Luts”; Philip, „Orvud” (Eesti Draamateater); Franz, „Tasandikkude helinad” (Saueaugu teatritalu).

TEATRITÖÖTAJA AUHIND
Lavastust ettevalmistav kategooria
Dmitri Mjatšin, Vene teatri metallitööline. Ta on teatris tööl keevitajana 1999. aastast ning valmistab kõigi dekoratsioonide metallkonstruktsioonid ja lavastuste dekoratsioonides mehaaniliselt liikuvad detailid. Osales vabatrupi Teine Teater lavastuste loomisel. Vene teatri ja AudioKinetica koostööprojekti „Cyclotron” üks loojatest. Mitmekülgselt andekas, leidlik ja vastutustundlik metallitöömeister.

Etendust teenindav kategooria
Karin Tetsmann, Eesti Draamateatri vanemrekvisiitor. Paarkümmend aastat teatritööd: loominguline partnerlus kokku mitmekümne nõudliku kunstniku, lavastaja ja etenduse juhiga, näitlejatest rääkimata; eri ajastute esemeid koondav hinnaline rekvisiidiladu; eksimatu erialane asjatundlikkus koos heade ajalooteadmiste ja stiilitajuga. Tema teadmiste ja koostöö abil pole kujundatud mitte ainult sadu Eesti Draamateatri lavastusi, vaid ka arvukalt teiste teatrite lavasid ja projekte, samuti filme.

Haldus- ja administratiivtöötaja kategooria
Jüri Kruus, rahvusooperi Estonia heliplaatide restaureerija, teatrilooliste raamatute koostaja, inspitsient. Ta on töötanud Estonias aastast 1965, 1970. aastast ooperi- ja balletilavastuste inspitsiendina. Restaureerinud üle 160 LP, CD ja helikasseti eesti lauljate, näitlejate, instrumentalistide, dirigentide ja ooperite salvestusi (sh Miliza Korjus, Milvi Laid, Tiit Kuusik, Georg Ots jt), olnud enamasti ka koostaja, kujundaja ja annotatsioonide autor. Ta on tutvustanud nii Eesti kui ka maailma tuntud lauljaid, instrumentaliste ja oopereid perioodikas, raadio- ja telesaadetes, videokavades, Estonia talveaias, juubeliõhtutel teatrisaalis, Peterburi, Moskva, Kiievi, Odessa, Samaara, New Yorgi ning Sydney raadiosaadetes, loengkontsertidel Peterburi teatri- ja muusikamuuseumis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht