Pilk piiri taha

KATRIN TALTS, Teatriliidu Teabekeskus

?Springdance? 13. ? 17. IV toimub Hollandis Utrechtis festival ?Springdance?, mis esitleb uue põlvkonna tantsuloojate ja moekunstnike loomingut Hollandist, Eestist, Prantsusmaalt ja Indiast. Eestit esindavad rahvusvahelisel tantsufestivalil Mart Kangro, Katrin Essenson, ZUGA ühendatud tantsijad ning moekunstnik Reet Ulfsak.

Doonau festival

16. IV ? 9. V leiab Austrias Kremsis aset kaasaegseid teatri- ja kunstivorme tutvustav Doonau festival. Kavas on draama- ja muusikateatri etendused, kontserdid, performance?id ning näidendite ettelugemine. Teatriprogrammis on kesksel kohal Austria draamakirjanike uute näidendite esietendused. Tänavu on Doonau festivali juhtmotiiviks ?Konfliktid?, keskendutakse Lõuna-Aafrika, Kesk-Aasia ja Ida-Euroopa piirkondadele.

Taani lasteteatrite festival

18. ? 25. IV toimub Taanis Silkeborgi linnas 34. Taani lasteteatrite festival. Tegemist on liikuva festivaliga, mis leiab igal aastal aset erinevas linnas ning esitleb Taani lasteteatrite paremikku. Kokku esineb tänavusel festivalil 90 professionaalset lasteteatrit ning programmis on 150 etendust igas ?anris ja igale vanusele. Taani lasteteatrite festivali peetakse maailma üheks suurimaks lasteteatrite festivaliks: etendusi antakse lisaks teatritele ka koolides, lasteaedades, raamatukogudes ja lasteasutustes.

?Kunstenfestival des Arts?

1994. aastast toimuv kaunite kunstide festival toob 28. IV ? 22. V Belgiasse, Brüsseli 20 erinevasse paika, teatritesse, näitusesaalidesse, kinodesse, kokku kunstnikud nii Belgiast kui mujalt Euroopast. Festivalil on kaasaegse kunsti vormidest esindatud nii teater, muusikateater, tants, multimeedia, film kui ka installatsioonikunst. Tänavuse festivali kavas on 35 kunstiprojekti, millest teatriprogrammis on koguni 16 maailmaesietendust. Festivali pilk on lisaks lääne naabritele suunatud ka Ida-Euroopasse, osalevad kunstnikud Türgist, Poolast ja Lätist (Alvis Hermanise Gogoli ?Revidendi interpretatsioon?).

?New Baltic Dance?

29. IV ? 4. V toimub Vilniuses rahvusvaheline tantsufestival ?New Baltic Dance 04?. Festival esitleb Leedu kaasaegse tantsu lavastuste paremikku ning koostöös Briti Nõukoguga Suurbritannia tantsutruppide tippe. Festivalil astuvad üles ka trupid Soomest, Rootsist, Prantsusmaalt ja Venemaalt.

?Theatertreffen Berlin?

1963. aastast toimuv ?Theatertreffen Berlin? (?Berliini teatrikohtumine?) on arenenud silmapaistvaimaks saksakeelsete maade teatrite kohtumispaigaks, tänavu tullakse kokku 1. ? 20. V. Kriitikutest koosnev ?ürii on valinud viimase hooaja 10 märkimisväärseimat saksakeelset lavastust Saksamaalt, Austriast ja ?veitsist. Festivali programmi mahuvad nii klassikatõlgendused kui kaasaegsed näidendid, samuti äratavad tähelepanu mastaapsed ühisprojektid, nagu näiteks Ruhri triennaali, Les Ballets C. de la B., Pariisi Rahvusooperi ja Volksbühne koostöös valminud ?Wolf? (idee ja lavastus Alain Platel). Huvitav tõotab tulla ka nimeka lavastaja Christoph Marthaleri versioon Büchneri näidendist ?Dantoni surm?.

Berliini Teatrikohtumist täiendab paralleelselt toimuv ?Stückemarkt 2004? (?Näidenditurg?), kus esitatakse uusi teatritekste, ja rahvusvaheline noorte teatritegijate foorum, mis on mõeldud täienduskoolitusena noortele kuni 35aastastele teatriprofessionaalidele.

 

?New Drama in Action?

21. ? 30. V toimub Vilniuses rahvusvaheline teatrifestival ?New Drama in Action?. Festivali eesmärgiks on esitleda kaasaegset euroopa dramaturgiat. Teatrifestivali viieaastase ajaloo jooksul on tutvustatud leedu, inglise, prantsuse, norra, poola, vene, soome ja läti dramaturgiat ning teatrit.

Tänavuse festivali põhiprogrammis ?Reality Utopias? on nii leedu teatri uuslavastused kui ka Belgia teatri külalisetendused. Lisaks festivalilavastustele on kavas ka briti, prantsuse ja läti näidendite ettelugemine ning teatriprofessionaalide kohtumised-diskussioonid teemal ?Utopias of Our Days?. Festivali aukülalised on tunnustatud näitekirjanikud Tankred Dorst ja Roland Schimmelpfennig.

Teatrifestival ?Kontakt?

1991. aastast peale korraldab Wilam Horzyca nimeline teater Poolas Torunis iga aasta maikuu viimasel nädalal rahvusvahelise teatrifestivali ?Kontakt?.

Tänavu 22. ? 28. V toimuv 14. festival on läbi aastate andnud võimaluse tutvuda Ida- ja Kesk-Euroopa teatrikunstiga. Festivalil osalevad põhiliselt teatrid naabermaadelt, kuid iga aastaga tuleb rohkem osalejaid ka kaugematest maailma paikadest nagu Austraalia, Ameerika, Lõuna-Korea jne. Lavastusi hindab rahvusvaheline ?ürii, kes annab välja kolm peaauhinda. Festivali kava pakub lisaks teatrietendustele ka muid üritusi nagu kunstinäitused, filmiprogramm, kontserdid ja teatriprofessionaalide kohtumised-diskussioonid. Eesti teatrit esindab festivalil Vanemuise teater lavastusega ?Roberto Zucco?.

,

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht