Etenduskunstnike rahvusvaheline konverents Tallinnas

 

16. ? 18. aprillini toimus Tallinnas Euroopa Komisjoni egiidi all konverents ?Teel etenduskunstide valdkonnas peetava Euroopa laienenud sotsiaaldialoogi poole?. Konverentsi põhitähelepanu all oli töösuhete regulatsioon kahe- ja kolmepoolsete läbirääkimiste edendamise kaudu Euroopa riikide kogemuse põhjal.

Kongressist võttis osa üle saja esindaja esituskunstide rahvusvahelistest organisatsioonidest nagu FIM (muusikute rahvusvaheline organisatsioon), FIA (näitlejate, lauljate ja tantsijate rahvusvaheline organisatsioon) ja UNI-MEI (teatri- ja meediatöötajate organisatsioon).

Ürituse olulisust tõstis see, et esimest korda arutas küsimusi koos töövõtjatega ka Euroopa Etendusasutuste Tööandjate Ühenduste Liit PEARLE.

Konverentsi avas sotsiaalminister Marko Pomerants. Ettekannetega esinesid Eesti Teatriliidu esimees Rein Oja, Teatrijuhtide Liidu juhatuse esimees Indrek Saar, Soome Teatriliidu esimees Tuomas Auvinen, Hollandi Teatrite ja Orkestrite liidu esimees Jaap Jong, Londoni Teatrite Liidu esimees Richard Pulford, Saksamaa Lavade Liidu esimees Rolf Bolwin.

Konverentsil võeti vastu deklaratsioon.

Eesti poolt korraldasid ürituse Eesti Teatriliit ja Eesti Teatrijuhtide Liit.

DEKLARATSIOON

1. Konverents usub, et

*etenduskunst mängib Euroopa Liidu identiteedis ning liikmesriikide kultuuri ja majanduse arendamises keskset rolli; selle sektori sotsiaalpartneritel on kogu ELis ühine kultuuriarenduslik huvi; nad on kõik võrdselt pühendunud etenduskunsti jätkuva elujõu ja kvaliteedi kindlustamisele;

*tulemuslik sotsiaaldialoog ELis on eriti tähtis sellistes valdkondades nagu tööjõu vaba liikumine ning võrdne kohtlemine, võrdsus ja sotsiaalne kaasamine, maksustamine, töötervishoid ning tööohutus, tööaeg ja erialane koolitus ning intellektuaalse omandi küsimused.

Selles kontekstis väljendas konverents oma muret võimaliku mõju üle, mida hakkavad riigisisesele sotsiaaldialoogile avaldama mõningad sätted siseturu teenuseid käsitlevas ELi direktiivi projektis.

Euroopa tasandil arendatav dialoog saab olla tõhus vaid siis, kui igal liikmesriigil on olemas riigisisesed efektiivseid kollektiivläbirääkimisi ning sotsiaaldialoogi toetavad mehhanismid ja tavad.

2. Selles kontekstis pöörab konverents tähelepanu vajalikele tingimustele, mis toetaksid rahvusriikide tasandil sotsiaalpartnerite kahepoolset tõhusat dialoogi: mõlemal partneril peab olema garanteeritud õigus ühendusi moodustada, selline ühendus peab olema vabatahtlik ning oma valdkonda piisavalt esindama. Partneritel peab olema õigus läbirääkimiste vabadusele. Partnerid peavad olema võimelised moodustama läbirääkimiste delegatsioone, kes oleksid võimelised oma liikmeskonna nimel kollektiivläbirääkimiste käigus täitma täievolilist ning tõhusat rolli. Läbirääkimiste tulemuste ratifitseerimiseks ning nende kollektiivseks rakendamiseks peavad eksisteerima ametlikud süsteemid. Mõlemal partneril peab olema tahet ning võimalusi koguneda selleks, et pidada kõigis avaliku poliitika olulistes küsimustes valitsusega kolmepoolseid arutelusid ja läbirääkimisi.

3. Konverents märgib, et laienenud ELi liikmesriikide hulgas on riike, kus need tingimused pole etenduskunstide valdkonnas veel täidetud.

4. Toetamaks selle valdkonna edasiminekut, kutsub konverents ELi üles astuma järgmisi samme:

*kinnitada oma toetust arendamaks etenduskunstide valdkonnas nii Euroopa kui rahvusriikide tasandil tõhusat sotsiaaldialoogi;

*innustada laienenud Euroopa Liidu kõiki liikmesriike astuma kõiki võimalikke samme saavutamaks rahvusriikide tasemel etenduskunstide valdkonnas peetavateks tõhusateks kollektiivläbirääkimisteks ning sotsiaaldialoogiks vajalikke tingimusi;

*pöörata erilist tähelepanu abile, mis võimaldaks luua sotsiaalpartnereid esindavaid sõltumatuid organeid;

*innustada neid organeid osalema Euroopa tasandil peetavas sotsiaaldialoogis hiljuti tunnustust leidnud EAEA ja PEARLE kaudu;

*osutada finants- ja muud abi, võimaldamaks liituvate riikide sotsiaalpartnerite esindajatel õppida praeguste liikmesmaade sotsiaalpartnerite kogemusest, menetlusreeglitest ja praktikast;

*innustada kõiki liikmesriike tagama seda, et nende rahvusriikide seadustes vastaks loovisiku staatus UNESCO soovitustele.

5. Konverents peab käesolevat üritust oluliseks sammuks integreerimaks liituvate riikide sotsiaalpartnereid ELi etenduskunsti sotsiaaldialoogi komiteega ning nendib, et sotsiaalpartnerid peavad jätkuvalt sotsiaalpoliitika küsimustele tähelepanu pöörama.

Euroopa Komisjon peaks selle sotsiaaldialoogi komiteega pidama nõu kõigis tööhõive, sotsiaalpoliitika ning kultuuri valdkonda puudutavate ELi seadusandlike initsiatiivide küsimuses.

EAEA (Euroopa Kunstide ja Meelelahutuse Liit)

PEARLE (Euroopa Etendusasutuste Tööandjate Ühenduste Liit)

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht