Planeedi päästmine algab hommikusöögist

Kaja Peterson

Kaja Peterson

Hommik. Teen kohvi, võtan jogurti, Peruust kohale lennutatud mustikaid, Eesti võid ja juustu. Segan jogurti ja mustikad, määrin võileivale võid ja panen peale juustu. Võtan postkastist hommikused lehed ja asun lugema. Tundub ideaalse päeva algusena.

Jonathan Safran Foer toob oma raamatus „Meie olemegi ilm. Planeedi päästmine algab hommikusöögist“* välja, et muudatusteks on vaja kolme asja. Esiteks teadmisi ehk tõendeid, teiseks usku nendesse tõenditesse ning kolmandaks teadmistele ja usule vastavat tegevust. Kliimamuutuse kohta on meil küllalt tõendeid ja suurem osa inimestest usub neid. Kehvem lugu on tõendite järgi elamises, kui tuleb teha muudatusi oma iga­päevaelus.

Keskkonnaeksperdina tean, et kliima soojeneb: Maa keskmine temperatuur on tõusnud viimase paarisaja aasta jooksul tõusvas tempos, kasvuhoonegaaside sisaldus atmosfääris suureneb. Põhjuseks on tööstusest, transpordist ja maakasutusest lähtuvad heitmed. Seevastu niitude ja metsade süsinikusidumise võime on langenud peamiselt elurikkuse vähenemise tõttu.

Kas olemasolevaid tõendeid peetakse veenvaks? On inimesi, kes olemata küll heitmete ja elurikkuse alal eksperdid, nõustuvad teadlaste järeldustega. Kuid on ka neid, keda tõendid inimese mõjust keskkonnale ei veena ning nad peavad oma tarbimisvalikute ja tegevuse keskkonnamõju marginaalseks.

Nii jõuab veendumuskohase aktiivse tegutsemiseni väike osa inimesi. Nemad suudavad oma mugavustsoonist väljuda ning teadmistele ja veendumustele tuginedes ka tegutseda. See on raske, nõuab pingutust. Ka keskkonnateadlikult inimeselt.

Hommik. Teen ema taluõuest korjatud ja kuivatatud nurmenukkudest teed, lisan oma aia mett, külmakapist võtan porgandikotleti, panen paljale leivale. Võtan postkastist hommikused lehed ja asun lugema. Ehk peaks täielikult üle minema digilehtedele, paberleht on ju ikkagi algselt metsast, kaalutlen. Avan uuesti külmkapi, midagi võiks ju veel võtta. Ahaa, keegi pereliikmetest on reegleid rikkudes ostnud veiselihaviile (hea, et rohumaaveise omi). Maitseks korra, ainult täna …

* Jonathan Safran Foer, We Are the Weather: Saving the Planet Begins at Breakfast. Farrar, Straus and Giroux, 2019.

Kaja Peterson on Stockholmi keskkonnainstituudi säästva arengu programmi juht ja vanemekspert.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht